Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  "Zamień komunistę na legionistę". Ciszewskiego chcą zastąpić Ciszewskim

  Najnowsze

  Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plUlice Ciszewskiego i ZWM na Ursynowie będą zmienione

  Zamiast przedwojennego działacza komunistycznego, piłkarz Legii o tym samym imieniu i nazwisku. Lokalne stowarzyszenie znalazło sposób na nieuciążliwą dla mieszkańców zmianę patrona ulicy. - Wilk będzie syty i owca cała - podkreśla Michał Zenka z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa.

  O usunięciu wszystkich nazw osób, organizacji, wydarzeń i dat symbolizujących komunizm z przestrzeni publicznej zdecydował w kwietniu Sejm, niemal jednogłośnie. Tydzień później ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o zmianę patrona ulicy Ciszewskiego. Lokalne stowarzyszenie proponuje, aby nazwa ulicy w praktyce nie zmieniła się.

  Był Ciszewski, może być Ciszewski

  - Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania Legii oraz toczącej się debaty na temat dekomunizacji, Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa rozpoczęła zbiórkę podpisów pod wnioskiem o zmianę nazwy na Ursynowie - tłumaczy Antoni Pomianowski, prezes stowarzyszenia. - Chcemy jednak, aby zmiana ta była, jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców i dlatego proponujemy, aby komunistycznego działacza Józefa Feliksa Ciszewskiego zastąpić... Józefem Ciszewskim, przedwojennym piłkarzem - dodaje.

  Józef Ciszewski urodził się w 1904 roku w Krakowie, był piłkarzem Legii Warszawa, później grał w Cracovii i Polonii Warszawa. 17-krotnie reprezentował Polskę, strzelając 3 bramki w meczach reprezentacyjnych. Podczas II wojny światowej był jednym z głównych organizatorów konspiracyjnych Mistrzostw Warszawy w Piłce Nożnej. Za swoja działalność był represjonowany przez Niemców.

  Mecz piłki nożnej Polska - Jugosławia na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiegonac

  Decyzję podejmie Rada Warszawy

  - Obecna nazwa ulicy została nadana jeszcze przez władze PRL i była przejawem komunistycznej polityki historycznej - czytamy we wniosku Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. Józef Feliks Ciszewski był mężem Marii Koszutskiej, znanej jako Wera Kostrzewa, oraz członkiem Komunistycznej Partii Robotniczej Polski. Od lat 20. XX wieku mieszkał w ZSRR gdzie został członkiem tamtejszej partii komunistycznej, a także Najwyższej Rady Gospodarczej ZSRR – państwa jawnie wrogiego Polsce. W przeszłości Rada Warszawy zniosła nazwę ulicy Wery Kostrzewy na Ochocie. Podobnie, nie ma uzasadnienia honorowanie nazwą ulicy jej męża.

  W akcje zaangażowani są lokalni działacze i kibice Legii. - Akcja odbierana jest bardzo pozytywnie, w niedzielę zbieraliśmy podpisy obok stadionu - dodaje Michał Zenka.

  Zebrane podpisy trafią na biurko urzędników miejskich. Później wniosek zostanie zaopiniowany przez Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego, komisje radnych, radę dzielnicy. Ostateczną decyzję podejmie Rada Warszawy.

  kz/gp

  Ulice Ciszewskiego i ZWM na Ursynowie będą zmienioneMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

  Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl