Zamiast węzłów przesiadkowych będą "węzły spacerowe"

Węzeł spacerowy na Woli
Węzeł spacerowy na Woli
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Węzeł spacerowy na WoliMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Zamiast wygodnych przesiadek z metra do pociągów - bieganie między stacjami oddalonymi o kilkaset metrów. Tak będzie na Woli i na Pradze, bo choć ratusz upiera się, że koordynuje inwestycje z kolejarzami, to z różnych względów spacerów między przystankami uniknąć się "nie da".

Eksperci od transportu publicznego są zgodni: jednym z najważniejszych czynników, przyciągających pasażerów do komunikacji miejskiej, są wygodne przesiadki. Warszawa nie ma w tym względzie dobrych doświadczeń. Fatalnie zorganizowana jest na przykład przesiadka z metra do kolei na stacji Stadion Narodowy, gdzie nie wybudowano bezpośredniego połączenia. Niewiele lepiej działa to na dworcu Wileńskim, gdzie piesi tłoczą się na światłach, a do stacji kolejowej muszą iść przez centrum handlowe. Uratować udało się za to połączenie między dwiema liniami na stacji Świętokrzyska i już widać efekty: to najbardziej ruchliwe miejsce na całej II linii.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Bliżej się nie da

Niestety, Warszawa nie potrafi czerpać z dobrych doświadczeń. Cierpieć będą przez to pasażerowie, zwłaszcza na Woli, gdzie metro skrzyżuje się z dwiema liniami kolejowymi.

Do 2023 roku kolejarze planują budowę nowego przystanku w pobliżu wiaduktu ulicy Górczewskiej, niedaleko centrum handlowego Wola Park. Peron dla wysiadających z pociągów jadących od strony Pruszkowa powstanie po północnej stronie wiaduktu, natomiast drugi znajdzie się po południowej stronie.

Nie powstanie tam za to na pewno węzeł przesiadkowy z prawdziwego zdarzenia. Ci, którzy wysiądą z pociągu, do planowanej stacji metra będą mieli około 300 metrów.

Jak przekonują urzędnicy, to najmniejsza odległość, w jakiej da się zbudować przystanki. - Nie możemy zbliżyć ich bardziej, bo wówczas perony metra musiałby zostać zbudowane na łuku - mówi Cyryl Wojewódzki z biura prasowego Metra Warszawskiego. Tak, jak na stacji Politechnika. - Wielu pasażerów, szczególnie osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się, narzeka, bo na łuku zwiększa się odległość pomiędzy krawędzią peronu a podłoga wagonu - wyjaśnia Wojewódzki.

Ratusz zwraca z kolei uwagę, że między stacjami zostać musi wolna przestrzeń na planowaną w bliżej nieokreślonej przyszłości trasę N-S.

Lokalizacja stacji kolejowej i metra na Wolitargeo.pl

Koło wygodniejsze

Nieco lepiej będzie na wysokości stacji PKP Warszawa Koło. Stacja metra Moczydło zaplanowana jest 100 metrów dalej, pod skrzyżowaniem Górczewskiej z al. Prymasa Tysiąclecia.

Jak tu będzie wyglądać przesiadka do pociągów? Ze wstępnych planów wynika, że ze stacji metra wyjedziemy w pobliżu wejścia na stację PKP. Dziś prowadzą na nią strome i dość wysokie schody, ale to ma się zmienić. - Stacja Koło przejdzie modernizację, która dostosuje ją do potrzeb niepełnosprawnych. Będą windy lub pochylnie, podróżni nie będą skazani tylko na schody - obiecuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Na pewno powstaną zadaszenia, aby ułatwić przesiadkę. To będzie prawdziwy węzeł przesiadkowy – dodaje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Koordynowali, choć tego nie widać

- Wygląda to tak, jakby obie firmy próbowały przeprowadzić swoje inwestycje po linii najmniejszego oporu - komentuje Wojciech Tumasz, ze stowarzyszenia SISKOM.

Jego zdaniem, budując nowe przystanki należy dążyć do ich pełnej integracji. - Tak aby powstawały wygodne węzły przesiadkowe, gdzie odległość od wyjścia ze stacji metra do przystanku kolejowego czy autobusowego nie jest większa niż 50 metrów. Tylko wtedy ludzie będą chcieli z nich korzystać.

Ale Metro Warszawskie na temat koordynacji wypowiadać nie chce się w ogóle. - My jesteśmy tylko inwestorem zastępczym - ucina Wojewódzki i po więcej szczegółów odsyła do ratusza.

- Lokalizacja stacji to kompilacja różnych wymogów, które musimy spełnić. Zawsze bierzemy pod uwagę plany innych spółek. Konsultowaliśmy się z kolejarzami – zapewnia z kolei Milczarczyk.

Kolejarze po swojemu

Gorzej może być za to na Pradze. Jak zwrócił niedawno uwagę portal tustolica.pl, tam równie niepraktyczne rozwiązanie przeforsowali kolejarze. Na linii obwodowej będą budować przystanek PKP Warszawa Stalowa. Perony będą po obu stronach torów, wzdłuż supermarketu i jego parkingu. Niestety, będą oddalone o kilkaset metrów o stacji metra przy Szwedzkiej i przy Pratulińskiej.

Co więcej, przystanek umiejscowiony jest tak, że nie pozwoli w przyszłości na stworzenie wygodnej przesiadki do pociągów jadących z dworca Wileńskiego. Nawet gdyby na tej linii powstał przystanek, to do PKP Warszawa Stalowa dojść trzeba będzie przechodząc przez Radzymińską.

Ratusz tłumaczy, że i tu oddalenie stacji jest niezbędne. – Między dwoma przystankami metra i planowaną stacją Stalowa musi pozostać rezerwa terenowa pod ulicę Tysiąclecia oraz część Obwodnicy Śródmiejskiej – ucina rzecznik ratusza.

Lokalizacja stacji kolejowej oraz metra na Targówkutargeo.pl

Wyjścia pomogą?

Brak koordynacji razi tym bardziej, że rozbudowa II linii metra i inwestycje PKP będą realizowane niemal w tym samym czasie. Ale wszystko wskazuje, że przesunięcia nie są już możliwe i spacerów między przystankami nie unikniemy.

Sytuację mogą delikatnie poprawić projektanci nowych stacji, umieszczając wyjścia jak najbliżej wygodnych przesiadek. - Zgodnie z regulaminem konkursu jednym z kryteriów oceny prac konkursowych jest powiązanie metra z innymi środkami komunikacji publicznej – przekonuje Cyryl Wojewódzki z warszawskiego metra.

To samo obiecują kolejarze. - Przy stacji Stalowa cały czas trwają prace projektowe. Naszym celem jest usytuowanie wyjść tak, by jak najbardziej skrócić drogę między peronem kolejowym a stacją metra - zapewnia Dutkiewicz.

Jednak mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o konkrety. - Szczegółowe plany obejmujące usytuowanie stacji, w tym wejść i wyjść, zostaną przekazane przez uczestników konkursu na projekt w późniejszym terminie - odpowiada zdawkowo Wojewódzki.

"Stacje nie mogą być znacząco przesunięte"
"Stacje nie mogą być znacząco przesunięte"Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Jakub Baliński /r

Pozostałe wiadomości

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Są ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl