Zamiast na Radiowie śmieci wylądują w Zielonce

Warszawa

tvnwarszawa.plGdzie będą trafiać śmieci?

Na terenie dawnego poligonu wojskowego w Zielonce Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania planuje stworzyć składowisko odpadów. Miasto, będące właścicielem spółki, chce, aby zaczęło ono działać po zamknięciu budzącego emocje mieszkańców składowiska na Radiowie.

Po protestach dotyczących składowiska MPO na Radiowie, Rada Warszawy zwołała w poniedziałek posiedzenie komisji ochrony środowiska w tej sprawie. Przyszli na nie także mieszkańcy.

Władze MPO przez kilka godzin burzliwej dyskusji jak mantrę powtarzały, że składowisko będzie zamknięte w grudniu 2016 roku.

Mieszkańcy nie wierzyli. - To już drugi podawany termin. My wam nie wierzymy! – krzyczeli.

Przedstawiciele miejskiej spółki próbowali studzić emocje. - Robimy wszystko, aby działalność składowiska przenieść do alternatywnej lokalizacji – zapewniali.

Jaka to alternatywa?

Przeprowadzka na dawny poligon

Jak się okazało, kilka miesięcy temu MPO kupiło teren po dawnym poligonie w Zielonce.

- Potwierdzam, planujemy tam utworzyć składowisko i zakład utylizacji odpadów. Prace są już bardzo zaawansowane. Chcemy, żeby inwestycja ruszyła po zamknięcia Radiowa – przyznał w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy.

Na razie spółka dysponuje m.in. prawomocną decyzją środowiskową dla inwestycji.

Przeprowadzone zostały badania hydrogeologiczne, dotyczące struktury geologicznej gruntów i wód podziemnych.

Sama inwestycja ma być realizowana etapami. Jak ustaliliśmy, zakład będzie składał się ze składowiska odpadów, sortowni, kompostowni odpadów zielonych, stanowiska z odpadami wielkogabarytowymi oraz stanowiska odzysku odpadów budowlanych i remontowych.

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć:

Tu ma powstać zakład w Zielonce
urząd miasta Zielonka

Śmieci coraz więcej

Grzegorz Dudzik, burmistrz Zielonki uprzedza ewentualne protesty mieszkańców. Wystosował do nich specjalny list:

- Na mocy decyzji środowiskowej inwestycja została obwarowana przepisami dotyczącymi wpływu na środowisko naturalne, mającymi ochronić szczególnie mieszkańców pobliskiej miejscowości Michałów w gminie Halinów. Pomimo faktu, że Zakład "Ekolina" zlokalizowany jest w granicach administracyjnych gminy, to mieszkańcy Zielonki w praktyce nie będą podlegać wpływowi tej inwestycji na miasto, ze względu na położenie Zakładu kilkanaście kilometrów od zamieszkałej części Zielonki. Z miasta do Zakładu "Ekolina" nie ma bezpośredniego dojazdu – napisał Dudzik.

MPO przekonuje, że w województwie mazowieckim niezbędne są nowe instalacje służące przetwarzaniu odpadów, ze względu na rosnącą z roku na rok ilość wytwarzanych przez mieszkańców śmieci.

- Zdajemy sobie sprawę, z tego że realizacja tego typu przedsięwzięć wzbudza protesty społeczne w całej Polsce. Plany rozwojowe spółki , w oparciu o nowoczesne technologie, będą poprzedzone konsultacjami ze społeczeństwem oraz uzyskaniem stosownych i wymaganych prawem pozwoleń – zapewniła Joanna Mroczek, rzeczniczka prasowa MPO.

Przesunięty termin

Temat wysypiska na Radiowie powrócił przy okazji przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów ze stolicy. MPO wygrało i ma obsługiwać część dzielnic. Przetarg zaskarżyli jednak wielcy przegrani - firmy Remondis i Byś. Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej i jest rozpatrywana do dziś.

Właśnie tam wyszło na jaw, że w 2012 roku MPO złożyło wniosek o przedłużenie działalności wysypiska w Radiowie. Początkowo miało ono działać do 2014 roku, ale okazało się, że termin został przedłużony. Śmieciowa góra będzie rosła do końca 2016 roku. Pretekstem jest jej formowanie pod stok narciarski.

CZYTAJ WIĘCEJ.

MPO o skargach na smród przy składowisku śmieci
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Wysypisko Radiowo

Wysypisko Radiowo znajduje się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gmin Izabelin i Stare Babice. Rocznie trafia tam 150 tysięcy ton odpadów. Śmieci gromadzone są tam od początku lat 60. Rekultywacja tego miejsca już się rozpoczęła; zaczęło się odgazowywanie górki.

Co jest zwożone na składowisko Radiowo?
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl /mz