Zamiast ekspresówki do Czech, dokończą obwodnicę Warszawy. Decyzja


Droga S3 Legnica–Lubawka zniknie z listy inwestycji planowanych do realizacji w 2013 r., a zastąpi ją budowa S2 między stołecznymi węzłami Puławska i Lubelska - zdecydował we wtorek rząd. S2 ma być przedłużeniem istniejącego już fragmentu obwodnicy Warszawy.

Zbudują południowy odcinek POW
Zbudują południowy odcinek POWTVN 24

O rządowych planach rezygnacji z budowy ekspresówki do Czech informowaliśmy w październiku.

Zmiany wprowadzone przez rząd dotyczą listy inwestycji, które mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Lista jest jednym z elementów Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.

Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, odcinek S2 od węzła Puławska do węzła Lubelska jest ważną częścią południowego przebiegu obwodnicy Warszawy i stanowi przedłużenie oddanego do ruchu we wrześniu br. odcinka S2 od Konotopy do węzła Puławska. "Wprowadzone do Programu zmiany umożliwią jeszcze w 2013 r. uruchomienie pierwszych postępowań przetargowych" - zapowiedziano w komunikacie CIR.

Inwestycja za 7 miliardów złotych

Za inwestycję będzie odpowiadała nowa wicepremier Elżbieta Bieńkowska, minister odpowiadająca za infrastrukturę i podział funduszy UE. - To dobre połączenie, bo najwięcej środków unijnych idzie infrastrukturę drogową i kolejową - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Budowa 18-kilometrowego odcinka ma pochłonąć prawie 7 miliardów złotych. Powstaną tunel, most, gigantyczna estakada nad parkiem krajobrazowym i kilka węzłów komunikacyjnych. - To bardzo trudna inwestycja przebiegająca na terenie, który będzie budził wątpliwości społeczne i ekologiczne - zauważa dr Michał Wolański z Katedry Transportu Szkoły Głównej Handlowej.

Protest zapowiedzieli mieszkańcy podwarszawskich gmin, ponieważ z listy inwestycyjnych priorytetów wypadły istotne dla nich wylotówki. - Przygotowujemy pisma, chcemy umówić się na spotkanie w tej kwestii, ponieważ uważamy, że jest to konieczne zarówno dla warszawiaków, jak i dla całej Polski - zapowiada Joanna Roszkowska ze stowarzyszenia Łomianki Razem.

S2 zamiast S3

Warszawski odcinek S2 zastąpi na liście drogę S3 z Legnicy do Lubawki.

Budowa drogi S3 z Legnicy do granicznej Lubawki jest ściśle uzależniona od inwestycji po czeskiej stronie granicy. Czesi poinformowali jednak we wrześniu tego roku, że budowa drogi ekspresowej po ich stronie może się rozpocząć najwcześniej w 2018 roku. Dlatego nie ma uzasadnienia ogłoszenia przetargu na polski odcinek S3 jeszcze w roku 2013.

Południowa Obwodnica Warszawytargeo.pl, tvn24.pl

Tunelem na wschód

Na razie Południowa Obwodnica Warszawy ma 20 km. Można nią przejechać od węzła Konotopa (gdzie łączy się z trasami S8 i autostradą A2) do węzła Puławska.

Docelowo trasa ma przejść tunelem pod Ursynowem, mostem nad Wisłą i połączyć się z trasami S17- Wschodnią Obwodnicą Warszawy. Dalej znów przejdzie w autostradę A2 na wschód.

Na razie nie wiadomo, kiedy powstanie ostatni, wschodni odcinek warszawskiego ringu. We wrześniu premier mówił, że to kwestia kilku lat. Dziś o konkretnych się nie mówi. - To też budżet centralny. Zależy od wzrostu gospodarczego i dochodów - podsumowuje Gronkiewicz-Waltz.

Tak jeździ się POW-em:

Pierwszy przejazd obwodnicą
Pierwszy przejazd obwodnicąfot. TomaszZieliński film:TVN24

PAP/Klim//ec

Pozostałe wiadomości