Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Zamek Królewski wypięknieje. Nowe oświetlenie i elewacja

Warszawa

Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plMówi Izabela Witkowska-Martynowicz

Nowy piaskowy kolor, wyeksponowane rzeźby i efektowne oświetlenie - tak ma wyglądać wschodnia elewacja Zamku Królewskiego już pod koniec roku. Właśnie ruszył jej remont.

Wielkie rusztowania i siatka widoczna z Wisłostrady nie pozostawiają wątpliwości, że Zamek Królewski czeka remont. – Prace obejmą fasadę wschodnią od strony Wisły. Jest to ostatnia część zamku, która nie była od czasu jego odbudowy poddana renowacji – mówi Izabela Witkowska-Martynowicz z biura promocji Zamku Królewskiego.

Fasada jak za króla Stasia

Renowacja polegać będzie na wykonaniu izolacji i osuszeniu murów. Konserwatorzy oczyszczą rzeźby i inne ozdoby z kamienia, a także metalowe balustrady. Pojawią się zabezpieczenia przed gołębiami, monitoring oraz nowa iluminacja.

- Przy okazji remontu chcemy wrócić do kolorystyki i wyglądu fasady z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego – tłumaczy Witkowska-Martynowicz. - Określamy go nieco bajkowo jako kolor piasku wiślanego. To będzie barwa znana z obrazów Canaletta, znacznie jaśniejsza, niż w tej chwili – precyzuje.

Próbkę tynku z tamtego okresu odnaleziono podczas remontu Arkad Kubickiego.

Remont będzie trudny

Oficjalny koniec prac przewidziany jest na listopad, ale termin może się przesunąć. Dawna dokumentacja jest nieprecyzyjna, dlatego skład powłok tynkarskich i malarskich może jeszcze zaskoczyć. Remont utrudnia mnogość rzeźb i zdobień ściany. Ale kiedy wreszcie się zakończy, cała bryła dawnej siedziby królów będzie odnowiona.

– Pozostał jeszcze jeden fragment kompleksu zamkowego, który chcielibyśmy przywrócić do świetności - ogród dolny – podsumowuje Izabela Witkowska-Martynowicz. Jednak żeby odtworzyć ogród, zamek musiałby odzyskać teren, którym dziś przebiega ulica Grodzka. Na razie te plany pozostają w sferze marzeń.

Piotr Bakalarski

Jak długo potrwa remont?
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl