Zakończył się konkurs na lokal po Prasowym

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plKoniec walki o Prasowy

Konkurs profilowany na Bar Mleczny w lokalu po dawnym "Prasowym" przy ul. Marszałkowskiej 10/16 został zakończony. Wygrała oferta firmy DKK Krzysztof Kostro z wysokością stawki czynszu 66 zł / metr.

- Po przeprowadzeniu konkursu na wynajem lokalu o powierzchni całkowitej 305,80 m2. w budynku przy Marszałkowskiej 10/16 wybrana została oferta pana Krzysztofa Kostro, z przeznaczeniem na bar mleczny, ze stawką czynszu 66 zł plus VAT za powierzchnię podstawową oraz 18 zł plus VAT za powierzchnię dodatkową – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie burmistrza Śródmieścia na stronie dzielnicy.

Zachować klimat Prasowego

W konkursie było 6 ofert. Ich otwarcie odbyło się 3 lipca. Połowa nie spełniła wymogów formalnych. Jeszcze przed zakończeniem konkursu Krzysztof Kostro zapowiadał, że jeżeli wygra, będzie chciał całkowicie zachować klimat dawnego Prasowego.

- Bar mleczny to nie jest imprezowania. Jeżeli wygram konkurs, to zamierzam stworzyć tam miejsce dla wszystkich, którzy będą chcieli tam przyjść i tanio zjeść – mówił Kostro.

Z założenia nowy bar mleczny ma być tani i przystosowany dla rodziców z dziećmi oraz niepełnosprawnych. Takie były warunki przeprowadzenia konkursu profilowanego.

Okupowali bar

Bar Prasowy przez kilkadziesiąt lat funkcjonował przy ul. Marszałkowskiej 10/16. Pod koniec 2011 roku dotychczasowa ajentka zrezygnowała z prowadzenia taniej jadłodajni. Władze dzielnicy chciały wynająć to miejsce na 10 lat w przetargu.

To nie spodobało się grupie aktywistów, która włamała się do lokalu. Zaczęli gotować i wydawać obiady. Tłumaczyli, że swoim happeningiem protestują przeciwko zamknięciu "Prasowego". Z czasem zaczęli domagać się konkursu profilowanego na ten lokal. Poparli ich mieszkańcy i część radnych.W efekcie dzielnica po uzyskaniu opinii biura polityki lokalowej zdecydowała się na konkurs profilowany, co pozwoliło na zastosowanie niższej stawki wyjściowej - 12 zł za metr kwadratowy. W trybie przetargu minimalna kwota wynosiłaby 60 zł.

band/roody