Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

Najnowsze

Zakazy wjazdu i zapory. Szykują się do budowy zapasowego rurociągu

Najnowsze

Autor:
kz
Źródło:
PAP
"Błędne decyzje podejmowane w przeszłości"TVN24
wideo 2/9
Kolejna awaria w Czajce

Trwają przygotowania do budowy zapasowego rurociągu przez Wisłę. W okolicach zrzutu ścieków służby miejskie zagrodziły w piątek drogi prowadzące do rzeki. Wprowadzono objazdy dla rowerzystów.

W czwartek rzecznik ratusza Karolina Gałecka zapowiedziała, że najprawdopodobniej od piątku rozpoczną się prace związane ze stabilizacją gruntu i zwożeniem materiałów pod budowę przeprawy pontonowej przez Wisłę.

W piątek rano zagrodzony był dojazd do brzegu Wisły pod mostem Północnym na osiedlu Tarchomin. W tym miejscu, podczas ubiegłorocznej awarii, prowadzono prace związane z budową bypassa, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy popłynęły do oczyszczalni Czajka. Prawy brzeg rzeki na wysokości mostu Północnego patrolowali policjanci.

Na drugim brzegu, na którym znajduje się kolektor zrzucający ścieki do Wisły, również służbę pełnili funkcjonariusze policji. Na kolektorze stał samochód ciężarowy MPWiK. Obok pojazdu przechadzało się kilku pracowników miejskich wodociągów. Nad brzegiem rzeki, w miejscu, w którym w ubiegłym roku saperzy zbudowali most, dwaj żołnierze dokonywali rekonesansu.

Zapory, zakazy wjazdu

Przy przepompowni ścieków przy ul. Fraysa służby miejskie ustawiły na jezdni i ścieżce rowerowej zapory i znaki zakazu wjazdu. Zorganizowano objazdy dla rowerzystów, na które cyklistów kierowała straż miejska.

Budowa mostu podtrzymującego alternatywny rurociąg ma się rozpocząć we wtorek. W piątek lub w sobotę saperzy zaczną sprowadzać pierwsze elementy przeprawy.

Zgodnie z harmonogramem równolegle do budowy mostu pontonowego i tymczasowego przesyłu, który zostanie na nim ułożony, mają zacząć się prace przy wykonywaniu przewiertów pod rzeką, w których zostanie ułożony dodatkowy rurociąg. Po zakończeniu tych prac przejmie on przesył ścieków, co pozwoli na demontaż tymczasowego bypassu i mostu pontonowego. Później będzie naprawiany kolektor, który uległ awarii.

Awaria w rocznicę awarii

Do awarii kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka doszło w minioną sobotę. Nieczystości są zrzucane do Wisły.

Poprzednia awaria kolektorów, w efekcie, której nieczystości płynęły do rzeki, miała miejsce rok temu, również pod koniec sierpnia. Sfinansowanym z budżetu państwa tymczasowym rurociągiem umieszczonym na moście pontonowym ścieki płynęły do oczyszczalni w czasie, gdy MPWiK naprawiał układ pod Wisłą - do połowy listopada.

Autor:kz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości