Zakazy parkowania, zamknięte ulice. Otwierają Muzeum Historii Żydów

Warszawa

targeo.plUtrudnienia na Muranowie

We wtorek, z udziałem prezydentów Polski i Izraela, zostanie oficjalnie Muzeum Historii Żydów Polskich. Będą utrudnienia w ruchu na Muranowie.

- Które ulice i w jakich godzinach będą zablokowane w związku z jutrzejszym otwarciem Muzeum Żydów Polskich? Nigdzie nie ma informacji na ten temat, a z tego co się orientuję, niektóre ulice w pobliżu Muzeum mają być w ogóle wyłączone z ruchu - napisała na naszą skrzynkę warszawa@tvn.pl internautka Joanna.

Poniżej znajdziecie szczegóły zmian w ruchu.

Zamknięte ulice, ruch jednokierunkowy, objazdy

Przez cały wtorek - już od północy - zamknięte będą ulice w rejonie skweru Brandta, na którym znajduje się Muzeum. Są to:

- ul. Anielewicza - na odcinku od Karmelickiej do Zamenhofa;

- ul. Karmelicka - na odcinku od Anielewicza do Lewartowskiego;

- ul. Lewartowskiego - na odcinku od Karmelickiej do Zamenhofa;

- ul. Zamenhofa - na odcinku od Lewartowskiego do Anielewicza.

To nie jedyne zmiany. Jak informuje ratusz, na ulicach Zamenhofa (od Nowolipek do Anielewicza) oraz Anielewicza (od Zamenhofa do Andersa), będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy - w stronę Andersa.

- Wyżej wymienione ulice będą objęte zakazem parkowania pod groźbą usunięcia pojazdów na koszt właściciela - ostrzega Zarząd Dróg Miejskich na swojej stronie internetowej.

Na objazdy pojadą linie 111, 180, N41, N91. Zobacz szczegóły.

Otwarcie po latach

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie przy ul. Anielewicza 6. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, które pierwsze działania podjęli już w 1993 roku.

W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. W 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami, zaś w czerwcu 2007 r. w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

Zwiedzający pierwszy raz weszli do muzeum w 2013 roku. Nie było w nim jeszcze wystawy stałej.

We wtorek, 28 października zostanie oficjalnie otwarta stała wystawa. W uroczystości wezmą udział prezydent Polski Bronisław Komorowski oraz Reuwen Riwlin, prezydent Izraela.

Czytaj więcej o otwarciu.

Na nowej wystawie była już kamera TVN24:

Krótka wycieczka po Muzeum Historii Żydów Polskich
tvnwarszawa.pl

su/mz