Zakazy, grzywny i prace społeczne. Polacy skazani po meczu z Niemcami

Warszawa

Sąd Warszawa - Praga skazał trzech Polaków na zakazy stadionowe i grzywny po meczu Polska - Niemcy na Stadionie Narodowym. Jeszcze w poniedziałek przed sądem stanie też m.in. trzech Niemców, którzy brali udział w incydentach.

W poniedziałek za złamanie ustawy o imprezach masowych czterech Polaków stanęło przed praskim sądem. - Jedna z osób odpowiadała za wykroczenie - niesłuchanie stewarda i znalezienie się w nieswoim sektorze pod wpływem alkoholu. Osoba ta dostała trzyletni zakaz stadionowy i 3 tysiące zł grzywny - mówi Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24.

Kolejne osoby odpowiadały za wbiegnięcie na murawę. - Wobec jednej osoby zastosowano warunkowe umorzenie, kolejna osoba dostała trzyletni zakaz stadionowy i 30 godzin prac miesięcznie. Czwarty Polak dostał dwuletni zakaz stadionowy i 1800 zł grzywny - mówi Paluszkiewicz.

Popołudniu przed sądem stanęło trzech obywateli Niemiec. Rozprawa zaczęła się po 20.00. Wyrok usłyszą najprawdopodobniej po północy.

Dziewięciu zatrzymanych, jeden wypuszczony

Po sobotnim meczu zatrzymanych zostało w sumie osiem osób - pięciu Polaków i trzech Niemców.

Polski kibic, który jest podejrzany o kradzież aparatu fotograficznego, nie usłyszał w poniedziałek zarzutów. Aparat został odzyskany.

Jeden z polskich kibiców podejrzewany był o udział w bójce, ale ostatecznie został przesłuchany w charakterze świadka i zwolniony do domu. Nie potwierdziło się bowiem, że do bójki doszło.

Uszkodzenie mienia, wtargnięcie na murawę

Jak informowała w poniedziałek rano rzeczniczka komendy rejonowej policji VII (Praga Południe, Wawer, Wesoła, Rembertów) kom. Joanna Węgrzyniak, siedmiu z zatrzymanych pseudokibiców, w tym trzech Niemców, odpowiadać będzie w trybie przyspieszonym. Mają stanąć przed sądem jeszcze w poniedziałek.

Kibice z Niemiec odpowiedzą za uszkodzenie mienia. - Chodzi o zdemolowanie łazienki i przepychanki z ochroną. Straty Stadion Narodowy podsumował na 50 tysięcy zł. - powiedziała Paluszkiewicz.

Dlaczego tryb przyspieszony?

Niemcy nie będą odpowiadać z ustawy dot. imprezach masowych. Tryb przyspieszony zostanie wobec nich zastosowany dlatego, że są cudzoziemcami i nie mieszkają na stałe w Polsce. W tzw. trybie przyspieszony policja ma 48 godzin na postawienie podejrzanego przed sądem, z kolei sąd może wydłużyć czas rozpatrzenia sprawy do 72 godzin.

Zatrzymani po meczu
TVN24
Zniszczone toalety
Piotr Glinkowski / PL.2012+
Zniszczone toalety
Piotr Glinkowski / PL.2012+

Historyczne zwycięstwo

W sobotnim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy Polska wygrała z Niemcami 2:0.

PAP/mz/r