Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Zakaz stadionowy po szybkim procesie. "Wzniecał agresję kibiców"

Warszawa

kspZakaz stadionowy dla polonisty

- Dwuletni zakaz wstępu na mecze reprezentacji, ekstraklasy i Ligi Mistrzów oraz osiem miesięcy prac społecznych - taki wyrok usłyszał 28-latek, który podczas meczu Polonii Warszawa z Wisłą Kraków prowokował kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu imprezy.

Podczas sobotniego meczu na stadionie Polonii przy ulicy Konwiktorskiej policjanci zatrzymali sześć osób. Wśród nich był 28-letni Łukasz F.

"Wzniecił agresję kibiców Wisły"

- Podszedł do ogrodzenia oddzielającego sektory z obwiązanymi kolanami szalikiem w barwach Wisły. Po tym zaczął wyzywać kibiców. W końcu zawiesił na ogrodzeniu szalik Wisły. Swoim zachowaniem doprowadził do wzniecenia agresji kibiców Wisły, którzy zerwali łańcuch zabezpieczający bramę i próbowali przedostać się do sektora buforowego - powiedziała w środę PAP podkom. Agnieszka Hamelusz ze stołecznej policji. Jak dodała, mężczyzna usłyszał zarzut z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych prowokowania kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu tej imprezy.

Skazany w trybie przyspieszonym

We wtorek śródmiejski sąd skazał mężczyznę w trybie przyspieszonym. - Łukasz F. przez najbliższe dwa lata nie obejrzy na żywo żadnego meczu polskiej reprezentacji, ekstraklasy i Ligi Mistrzów, zarówno w Polsce jak i za granicą. Dodatkowo mężczyzna został skazany na 8 miesięcy ograniczenia wolności, polegającej na nieodpłatnej, kontrolowanej pracy społecznej przez 24 godziny w miesiącu - dodała Hamelusz.

Wyroki sprawach pozostałych osób mają zapaść w najbliższym czasie. Zatrzymani nie zastosowali się do poleceń pracowników ochrony meczu i dopuścili się znieważenia policjantów czuwających nad bezpieczeństwem kibiców przyjezdnych.

Do trzech lat więzienia

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych stanowi, że osoba wdzierająca się na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 3 lat. Kodeks karny przewiduje też karę pozbawienia wolności do lat 3 za publiczne znieważenie grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej. Dopuszczalny okres, na jaki można wymierzyć zakaz stadionowy, wynosi od 2 do 6 lat. Za wniesienie materiałów pirotechnicznych na teren imprezy masowej i posługiwanie się nimi grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

PAP//b