Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Zajrzyj z nami do odnowionego fortu

Warszawa

Dach nad dziedzińcem robi wrażenie - fot

W XIX wieku służył żołnierzom, podczas Powstania Warszawskiego był szpitalem, za chwilę stanie się kulturalnym centrum Żoliborza. W sobotę uroczyste otwarcie Fortu Sokolnickiego. Kamera tvnwarszawa.pl zajrzała do niego już dziś.

- Fort został wzniesiony w 1851 roku jako jeden z sześciu znajdujących się na przedpolu Cytadeli, a dokładniej w tym roku wzniesiona została baszta artyleryjska. Na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku budynek został rozbudowany - mówi nasz przewodnik Andrzej Kawka, na co dzień rzecznik Żoliborza. Bez wiekszych uszczerbków fort przetrwał I i II wojnę światową. W 1921 roku nadano mu imię gen. Michała Sokolnickiego, wybitnego polskiego dowódcy i fortyfikatora.

Wykopali, zasypali, odkopali

W 1932 roku wokół fortu otwarto Park Żeromskiego. W ramach budowy parku zasypane zostały fosa, murowana przeciwskarpa i dolna kondygnacja. To, co przed laty zostało zakopano, podczas rewitalizacji znów odkopano. Ale tylko częściowo. - Odsłonięte kaponiery dały możliwość stworzenia dwóch bliźniaczych amfiteatrów - opisuje rzecznik. Na betonowych stopniach zasiądą widzowie kameralnych spektakli i koncertów.

Większe wydarzenia będą odbywać sie na dziedzińcu, który przykryto imponującym, promienistym dachem.

Sala teatralna ma dla najnowszej historii Fortu Sokolnickiego symboliczne znacznie. - W tym miejscu odbyło się pierwsze spotkanie z kilkudziesięcioma żoliborskimi twórcami. Władze dzielnicy zaprezentowały projekty modernizacji i zwróciły się z prośbą o podpowiedź, co może tutaj funkcjonować. Spotkanie dało swoje owoce, kiedy powstały zawirowania wokół środków dla fortu. Dzięki aktywności tych ludzi pieniądze na remont jednak się znalazły - wspomina Kawka.

Przywrócenie pieniędzy na modernizację pozwoliło rozpocząć prace w 2009 roku. Zakończyły się z kilkumiesięcznym opóźnieniem w tym roku.

Co kryje ta studnia - fot

Co kryje ta studnia?

W piwnicy ceglanej fortyfikacji znajduje się tajemnicza studnia. - Gwarantowała wojsku zaopatrzenie w wodę. Później była przydatna szpitalowi, który mieścił się tu podczas Powstania Warszawskiego - opowiada Andrzej Kawka. Sanitariuszki i lekarzy, którzy w podziemiach fortu ratowali życie żołnierzom i cywilom, przypomina tablica zainstalowana na jednej ze ścian.

Czy głęboka studnia kryje jakieś skarby? Całkiem możliwe. Dlatego dzielnica planuje przeprowadzenie jej eksploracji. Jeśli tak się stanie, operacji na pewno będzie towarzyszyć nasza kamera.

W sali teatralnej - fot

Piotr Bakalarski//mz

PROGRAM OTWARCIA FORTU SOKOLNICKIEGO sobota, 24 września, ul. Czarnieckiego 15

12:00 – 14:00 Żoliborska Gra Miejska "Przestrzeń – Ludzie – Czas"14:00 – Oficjalne przywitanie gości oraz zapowiedź atrakcjiSpacer po zakamarkach fortu, Plener z Aliną - wystawa prac dzieciwystęp uczniów z ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego15:00 – Sebastian Korsak gra muzykę lat 50. i 60. (m.in. z filmów słynnych żoliborskich reżyserów: Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna, Krzysztofa Zanussiego)17:00 – Koncert Żoli Big Band 18:40 - Wystep teatru tańca AULEA z Budapesztu (z bratniej dzielnicy Żoliborza)19:30 – Koncert duetu - Kasia Rodowicz i Farid21:00 - Koncert zespołu KOMETY