Zagrają koncert dla kamienicy. "Jest dla nich bardzo ważna"

tvnwarszawa.pl / facebookKoncert dla kamienicy

To jeden z ostańców po małym getcie i były dom znanego izraelskiego poety. O przyszłość i zachowanie kamienicy przy Waliców 14 walczą aktywiści. Uwagę na budynek, który ma szansę stać się zabytkiem, zwrócił także znany żydowski zespół, który zagra specjalny koncert w Warszawie 22 października.

"Izraelski zespół אל המשורר- El HaMeshorer zagra w Warszawie koncert, poświęcony twórczości polsko-żydowskiego poety - Władysława Szlengla, który żył i tworzył w budynku przy ulicy Waliców 14, znajdującym się w czasie II wojny światowej na terenie warszawskiego getta" - poinformowało stowarzyszenie "Kamień i co?", które zajmuje się zabytkami w stolicy.

"Znaleźli nas"

- To oni nas znaleźli. Zespół zapowiedział, że przyjedzie na własny koszt do Warszawy, żeby zagrać koncert - mówi z kolei tvnwarszawa.pl Andrzej Chybowski ze stowarzyszenia Mieszkańców Przyjaciół Kolonii Wawelberga, która również współorganizuje wydarzenie.

El HaMeshorer w tłumaczeniu na język polski znaczy Poeta. Muzycy wydali płytę na podstawie wierszy wspomnianego już Władysława Szlengla. Przy Waliców 14 mieszkał do sierpnia 1942 roku. Zmarł rok później. Sama kamienica wciąż stoi, choć jej stan pozostawia wiele do życzenia. Do dziś nosi też ślady po kulach, pamiętające czasy zrywu w 1944 roku.

Dwa lata temu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o rozbiórce kamienicy. Argumentował, że budynek nie nadaje się do remontu. Opracowano już nawet plan rozbiórki, ale równocześnie trwało postępowanie w sprawie wpisania obiektu do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Na rzecz zabytku

W listopadzie 2016 roku Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola poprosił o uchylenie decyzji, lub zmianę terminu. Aktywiści zaczęli zbierać podpisy pod petycją o wpisanie kamienicy do rejestru zabytków. To właśnie wtedy izraelscy muzycy się do nich zgłosili.

- Ponieważ Szlengel był dla nich bardzo ważnym poetą, postanowili zagrać na rzecz wpisania budynku do rejestru zabytków. Ta kamienica jest dla nich bardzo ważna. Z jednej strony jest jedną z ostatnich po małym getcie, z drugiej zbierają się przy niej grupy młodzieży żydowskiej podczas wycieczek – zaznacza Chybowski.

Koncert miał się początkowo odbyć przy Waliców, ale nie jest to możliwe ze względów technicznych. Występ zaplanowano na godz. 19, 22 października w technikum kolejowym numer 7 przy Szczęśliwickiej 56. Jak zapewnia Chybowski, jest tam miejsce dla kilkuset osób, a występuje tam również na co dzień orkiestra Sinfonia Iuventus. Wstęp na koncert ma być darmowy. - Jeżeli będzie dużo chętnych, to będziemy rozpowszechniać wejściówki za pośrednictwem naszych organizacji - podkreśla Chybowski.

Współorganizatorem jest fundacja OPOR.

O tym czy kamienica zostanie wpisana do rejestru zabytków, zdecyduje wojewódzki konserwator.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ O KONCERCIE "JESTEM PRZESTRZEŃ":

ran

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl / facebook

Pozostałe wiadomości