Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Zaginiony polski obraz odnalazł się w Niemczech? "Jest ślad"

Warszawa

Łazienki Królewskie MuzeumKopia obrazu, która wisi w Łazienkach Królewskich, autorstwa Marcina Zaleskiego

Oryginalny obraz przedstawiający śmierć księcia Józefa Poniatowskiego w bitwie pod Lipskiem miał się odnaleźć w Niemczech – poinformowała fundacja Communi Hereditate, zajmująca się ochroną polskiego dziedzictwa narodowego. W muzeum w Łazienkach wisi kopia tego dzieła. Oryginał miał zaginąć w 1918 roku.

Z informacji fundacji wynika, że oryginalne płótno ma się znajdować w tzw. kolekcji Corneliusa Gurlitta. Ten miał odziedziczyć ją po ojcu Hildebrandzie – zaufanym marszandzie Adolfa Hitlera.

Kolekcja to zbiór 1258 dzieł sztuki, który ujrzał światło dzienne na przełomie 2012 i 2013 roku. Fundacja Cummuni Hereditate powołuje się na końcowy raport dotyczący tego zbioru.

– W sprawie jest polski ślad. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że obraz nosi sygnaturę Horacego Verneta i jeżeli jest zaginionym oryginałem, to można mówić o sporym wydarzeniu – informuje fundacja na swojej stronie internetowej.

Potrzebne badania

Jej przedstawiciele zaznaczają, że zgodnie z informacją w karcie inwentarzowej, obraz znaleziony w tzw. kolekcji Gurlitta, był wcześniej w zbiorach Tyszkiewiczów/Poniatowskich w Paryżu. Prawdopodobnie do 1918 r., później ślad się po nim urywał. Fundacja podkreśla, że to, czy płótno jest jedną z wersji Verneta, muszą potwierdzić szczegółowe badania.

Jak przypomina fundacja, to właśnie wizja Vernetta, ukazująca śmierć księcia Poniatowskiego, na stałe weszła do polskiej kultury. W Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich znajduje się kopia z 1820 r., wykonana przez malarza Marcina Zaleskiego.

Zobacz Warszawę z tarasu Zamku Królewskiego na obrazach Canaletta:

Widok Warszawy z Zamku Królewskiego
MNW/Google

jb/ran