Zagadkę śmierci Jolanty Brzeskiej będą wyjaśniać w Gdańsku

Najnowsze

tvnBędą wyjaśniać sprawę śmierci Jolanty Brzeskiej

Śledztwem dotyczącym śmierci Jolanty Brzeskiej zajmie się prokuratura w Gdańsku. To decyzja prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Informacje o przeniesieniu śledztwa do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku pierwsze podało radio RMF FM.

- Potwierdzam to. Decyzja zapadła, ale nie została jeszcze sformułowana na piśmie – mówi tvnwarszawa.pl prokurator Ewa Bialik. – Wynika to z ekonomiki postępowania. Warszawa jest bardzo obciążona. Żeby przyspieszyć i usprawnić postępowanie, zostanie przeniesione do Gdańska – dodaje.

W połowie sierpnia Zbigniew Ziobro zapowiedział wznowienie śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej. Minister sprawiedliwości jest przekonany, że działaczka ruchu lokatorskiego została zamordowana. - Nie może zagwarantować sukcesu rozwiązania sprawy, ale obiecuję, że ministerstwo zrobi wszystko, aby ta sprawa była wnikliwie zbadana - deklarował.

Tajemnicza śmierć w lesie

Spalone ciało działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów Jolanty Brzeskiej znaleziono w marcu 2011 r. na terenie Parku Kultury w Powsinie na południowych obrzeżach stolicy. Śledztwo formalnie dotyczyło nieumyślnego spowodowania śmierci, ale prokuratura badała kilka możliwych wersji, w tym samobójstwa i zabójstwa.

W 2013 r. z powodu niewykrycia sprawców śledztwo zostało umorzone, choć prokuratura przyznawała, że było wiele poszlak, które wskazywały, że "do śmierci przyczyniły się osoby trzecie".

Nowe śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej:

Nowe śledztwo ws. śmierci Jolanty BrzeskiejTVN24

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: tvn