Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Zagadka gotyckiej krypty. Czyj jest drugi szkielet?

Najnowsze


Dwa szkielety w jednej trumnie znaleźli konserwatorzy pracujący w kryptach archikatedry św. Jana. Jeden należy do mężczyzny, drugi jest na razie całkowitą tajemnicą.

- Dokonaliśmy eksploracji pochówków w kryptach gotyckiej, Gianottich, książąt mazowieckich i Adama Parzniewskiego. W jednej z trumien z krypty gotyckiej znaleźliśmy dwa szkielety. Na razie nie wiadomo jak się tam znalazły. Bardzo dobrze zachowała się odzież grobowa np. żupan – tłumaczy Sławomir Wszoła z firmy Art-Kon, która jest wykonawcą generalnego remontu archikatedry na Starym Mieście.

Nazwa "krypta gotycka" jest umowna, bo datuje się ją na XVII wiek. Z tego okresu pochodzi też prawdopodobnie jedno ciało ubrane w jedwabny żupan i czapkę, co dowodzi, że pochowany był mężczyzną. Zagadką pozostaje drugi szkielet, który odnaleziono w tej samej trumnie. Aktualnie poddawany jest badaniom antropologicznym w Toruniu w pracowni archeologicznej prof. Anny Drążkowskiej. Ich wynik pozwoli określić datę pochówku i płeć szczątków. Zbadana zostanie także zawartość siedmiu innych trumien.

Krypty stworzą ścieżkę Równolegle w całej archikatedrze toczą się szeroko zakrojone prace remontowo-konserwatorskie. - W kryptach mamy do wykonania prace polegające przede wszystkim na osuszeniu, ponieważ skala zawilgoceń jest bardzo duża. Wykonamy także konserwację nagrobków – wyjaśnia Sławomir Wszoła. W kryptach znajdują się grobowce wybitnych Polaków, m.in. Ignacego Paderewskiego, Henryka Sienkiewicza, prezydenta Gabriela Narutowicza czy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Docelowo zespół krypt zostanie połączony, co ułatwi turystom zwiedzanie tych wyjątkowych podziemi. Pojawią się estetyczne tablice informacyjne i nowe oświetlenie.

Mówi Mirosław Wszoła z firmy Art KonTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
Co kryją krypty?Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Gloria w oryginale

Częściowo wyremontowana jest już północna nawa kościoła, rusztowania zostały przeniesione do południowej i sięgają aż po sklepienie. Prac nie ułatwia fakt, że w świątyni odbywają się normalne msze i odwiedzają ja turyści. Aktualnie konserwatorzy pracują nad obrazem "Święty Bernard z Clairvaux". Prawdopodobnie płótno zostanie przeniesione z bocznej nawy w bardziej widoczne miejsce. - W Kaplicy Baryczków wykonujemy właśnie konserwację ścian typu stucco lustro, ołtarza i portalu. W trakcie prac odkryliśmy rzeczy, których nie byliśmy pewni na etapie remontowym. Okazało się, że gloria [gipsowa płaskorzeźba z aniołami znajdująca się nad ołtarzem - przyp. red] została odtworzona w 1947 roku w sposób uproszczony. Pracujemy nad programem przywrócenia jej oryginalnego wyglądu – opowiada Wszoła. Obok będzie muzeum

O renowacji gloriiTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Praca budowlane toczą się także w sąsiednim Pałacu Dziekana, w którym znajdzie się przeniesione z Powiśla Muzeum Archidiecezjalne. Udrożniony zostanie przebiegające nad uliczką połączenie z kościołem. Na potrzeby muzeum na dziedzińcu wybudowany zostanie szklane patio. Remont będzie kosztował ok. 21 mln zł, z 18 mln pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Resztę dołożyło ministerstwo kultury. Prace potrwają do końca 2013 roku. Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Art-Kon