Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zadłużeni odpracują dług. Nowa stawka: 10 zł za godzinę

Warszawa

Mateusz Szmetler, tvnwarszawa.plMokotowianie odpracują długi

Sprzątanie piwnic, lokali czy drobne prace remontowe. Zarząd Dzielnicy Mokotów chce zachęcić dłużników do odpracowanie swojego długu. Urzędnicy proponują nową, bardziej atrakcyjną stawkę - 10 złotych za godzinę.

Na terenie Mokotowa zaczynają obowiązywać nowe zasady dla zadłużonych lokatorów. - W ubiegłym roku w sprawie odpracowania długu zgłosiło się do nas tylko 7 osób, obecnie pracuje 6, mamy nadzieję, że atrakcyjna stawka zainteresuje więcej osób - mówi Monika Chrobak, rzeczniczka urzędu dzielnicy.

70 mln zł zadłużenia

Jak dodaje, mieszkańcy Mokotowa są winni miastu ponad 70 mln złotych. Problem z zapłatą czynszu ma blisko 3 tys. gospodarstw. Do tego dochodzą długi osób, które zostały wyeksmitowane lub zmarły.

- Program wprowadziliśmy w ubiegłym roku, ale przypuszczamy, że stawki były zbyt niskie - dodaje przedstawicielka urzędu. - Wcześniej za posprzątanie 100 m kw. zieleni dłużnik dostawał 30 gr, za ten sam metraż uprzątnięcia powierzchni twardej można było otrzymać 1,75 zł - mówi Monika Chrobak.

Teraz stawka będzie znacznie większa. Za godzinną prace dłużnicy dostaną 10 zł. Dodatkowo zwiększa się zakres prac. Dochodzi sprzątanie piwnic i pustostanów, drobne prace remontowe czy malowanie.

Jak to działa?

Wystarczy zgłosić się do działu windykacji dzielnicy. Tam dłużnik zapoznaje się z wykazem prac, które może wykonać. To osoba zadłużona decyduje, w jakiej formie spłaci dług.

Jak tłumaczy Monika Chrobak, dług mogą odpracować wszyscy pełnoletni członkowie rodziny, a nie jak dotychczas tylko jedna osoba. - Wystarczy zgłosić się do działu windykacji w zakładzie gospodarowania nieruchomościami. Wymagana jest zgoda na odpracowanie długu z Ośrodka Pomocy Społecznej - zaznacza.

Władze Warszawy już od trzech lat zachęcają do wprowadzenia przez dzielnicę możliwości odpracowania długu. Z tego przywileju mogą korzystać m.in. mieszkańcy Pragi Północ czy Wawra.

kz/sk