Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Zadaszą dziedziniec między kamienicami na Starym Mieście

Najnowsze

Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plDziedziniec znajduje się między kamienicami na Starówce

Muzeum Warszawy postanowiło zadaszyć dziedziniec między swoimi kamienicami na Starym Mieście. Placówka, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ogłosiło właśnie konkurs na koncepcję i aranżację przestrzeni.

Muzealny dziedziniec, którego dotyczy konkurs, znajduje się pomiędzy zabytkowymi kamienicami na Rynku Starego Miasta i przy ul. Nowomiejskiej.

- Jest to bardzo atrakcyjna przestrzeń, która obecnie może nam tak naprawdę służyć tylko latem. Jednak nawet wtedy jest problem przy gorszej pogodzie. A zależy nam, żeby tę przestrzeń wykorzystywać możliwie wielofunkcyjnie, o różnych porach roku i przy różnej aurze. Chcielibyśmy stworzyć możliwość zadaszenia umożliwiającego zorganizowanie tam przestrzeni recepcyjnych, przeznaczonych na spotkania, dyskusje czy kameralne koncerty - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

Ta przestrzeń ma zostać zadaszonaSARP

Przyjazny niepełnosprawnym

Jak podkreśliła, dziedziniec jest równocześnie doskonałym miejscem umożliwiającym stworzenie dodatkowego wejścia do muzeum od strony ul. Nowomiejskiej, przystosowanego dla osób niepełnosprawnych.

- Każda z naszych kamienic jest na innym poziomie, co stwarza problem z dostępnością dla gości mających trudności z poruszaniem się. Co prawda w przeprowadzanej obecnie modernizacji przewidujemy uruchomienie dwóch wind, jednak będą one obsługiwać w sumie 11 kamienic, dlatego chcielibyśmy, by w projekcie zaproponowano sposób, w jaki z przestrzeni dziedzińca osoba niepełnosprawna mogłaby dostać się na naszą ekspozycję - opowiadała dyrektor.

Podkreśliła jednocześnie, że muzeum zależy, by projekt minimalnie ingerował w zabytkową strukturę budynków czy samą posadzkę dziedzińca, dając równocześnie możliwość wykorzystania przestrzeni.

- Generalnie czekamy na taką kompleksową koncepcję, kreatywną ideę, która będzie oczywiście ciekawa również pod względem architektonicznym - zaakcentowała Nekanda-Trepka.

Inwestycja za 1,5 mln zł

W konkursie mogą wziąć udział osoby posiadające uprawnienia architektoniczne z co najmniej dwuletnim doświadczeniem w zakresie wykonania projektów w obiektach zabytkowych lub posiadające uprawnienia konserwatorskie upoważniające do wykonania prac projektowych w takich obiektach.

W skład sądu konkursowego weszli arch. Andrzej Bulanda (przewodniczący), arch. Stanisław Stefanowicz (sędzia referent), zastępca dyrektora ds. inwestycyjnych Muzeum Warszawy arch. Artur Zbiegieni, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy dr Jarosław Trybuś i dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy dr Tomasz Thun-Janowski oraz zastępca sędziów sądu konkursowego arch. Paweł Czaplicki.

Maksymalny planowany koszt wykonania zadaszenia i zagospodarowania dziedzińca przewidywany jest na 1,5 mln zł brutto. Konkurs jest jednoetapowy. Wnioski o dopuszczenie do udziału można składać do 25 listopada br. pod adresem: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, ul. Foksal 2, 00-366 Warszawa. Prace konkursowe składać należy do 3 lutego 2015 r.

Wyniki w 2015 roku

Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 13 lutego 2015 r. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł brutto i zostanie zaproszony do opracowania szczegółowej dokumentacji projektowej swojej koncepcji. Przewidziano także II nagrodę w kwocie 15 tys. zł i trzecią - 10 tys. zł.

Dyrektor Muzeum Warszawy podkreśliła jednak, że konkurs i jego wyniki traktowane będą tak naprawdę jako pewien początek dyskusji.

- Kiedy projekt zostanie wyłoniony, chcemy go poddać dyskusjom i konsultacjom społecznym oraz innych gremiów łącznie z Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO, by wypracować wspólną koncepcję - zapowiedziała Nekanda-Trepka.

Współorganizatorem konkursu jest Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Niedawno SARP ogłosił tez konkurs na projekt zagospodarowania pawilonu Zodiak:

Powstanie Warszawski Pawilon ArchitekturyMateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

PAP/kś/b