Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Zachwyca i przeraża. Chmura szelfowa pod Warszawą

TVN Warszawa

Kamila Mazurkiewicz Osiak / Kontakt 24Chmura szelfowa pod Warszawą

W niedzielę na Mazowszu pojawiła się chmura szelfowa. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pogoda w ostatnich dniach obfituje w zaskakujące i gwałtowne zjawiska. We wtorek na Lubelszczyźnie pojawiła się trąba powietrzna. Strażacy walczyli ze skutkami żywiołu jeszcze w środę przed południem.

W regionach południowych kraju występują burze z intensywnymi opadami deszczu. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia.

Obowiązują także alerty hydrologiczne.

Przerażająca chmura

W niedzielę około godziny 20.30 w okolicach miejscowości Borowiec w powiecie piaseczyńskim na niebie pojawiło się niesamowite zjawisko. Była nim chmura szelfowa, zwana także wałem szkwałowym.

Reporterka 24 podzieliła się swoim zdjęciem. Jak stwierdziła "chmura przemieszczała się z ogromną prędkością, niosła za sobą wyładowania, opady oraz bardzo silny wiatr".

Czym jest chmura szelfowa?

Wał szkwałowy lub chmura szelfowa (ang. shelf cloud) jest poziomą, przypominającą kształtem klin, chmurą związaną z frontem szkwałowym burzy, czasami z chłodnym frontem atmosferycznym, bez obecności wyładowań.

Nisko zawieszony obłok zapowiada opady gradu, nawalne deszcze i silny wiatr. Synoptycy twierdzą, że ta niestabilność pogodowa jest spowodowana mieszaniem się wilgotnego powietrza z chłodnym wiatrem.

kw/rp