Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Zabytkowym jelczem lub ikarusem. Tak dojedziesz na WOŚP

Warszawa

ZTMDawne jelcze zawiozą na WOŚP

Specjalne linie obsługiwane przez dawne ikarusy czy "żaby" będą woziły warszawiaków w dzień finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pasażerowie powinni też pamiętać o utrudnieniach. Część kursów zostanie skierowana na objazdy.

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej uruchomi dwie zabytkowe linie: autobusową (XXV) i tramwajową (W).

Ta pierwsze będzie kursować na trasie: CH REDUTA – Al. Jerozolimskie – Kopińska – Grójecka – pl. Narutowicza – pl. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE.

Obsługujące kurs ikarusy, jelcz i elektryczny solaris będą podjeżdżały na przystanki od godziny 12 do około 19, z częstotliwością co 15 minut. Natomiast po 20 stawią się na plac Defilad, skąd zabiorą mieszkańców po słynnym "światełku do nieba".

Odjadą z centrum w kierunku Ochoty, Bemowa, Targówka, Wilanowa i Mokotowa.

Tramwaje linii W będą obsługiwały trasę: PL. NARUTOWICZA – Nowowiejska – Marszałkowska – al. Solidarności – Targowa – RATUSZOWA-ZOO. Kursy będą realizowane co 30 minut, od godziny 13 do 20.

Na trasy wyjadą zabytkowe wagony typu: K "berlinka", 13N "żaba" i 105Na "akwarium".

Ważne linie na objazdach

Pasażerowie korzystający z normalnych linii powinni być przygotowani na utrudnienia.

Pierwsze rozpoczną się około 13 i będą związane z biegiem "Policz się z cukrzycą". Jego uczestnicy przebiegną głównymi ulicami Śródmieścia.

Wystartują z pl. Defilad, potem Złotą, Jasną, Świętokrzyską, Mazowiecką i Królewską dotrą na pl. Piłsudskiego. Stąd ul. Wierzbową, Senatorską dobiegną do Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Dalej ponownie Świętokrzyską, Jasną i Złotą wrócą przed Pałac Kultury.

Na czas biegu autobusy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 zostaną wprowadzone trasy objazdowe.

Pokaz sztucznych ogni

Kolejna porcja utrudnień czeka na pasażerów wieczorem (około 20), kiedy planowany jest pokaz sztucznych ogni.

"W przypadku braku możliwości przejazdu ulicą Marszałkowską na odcinku Świętokrzyska – Al. Jerozolimskie, autobusy linii 520 i tramwaje linii 4, 15, 18 i 35 zostaną skierowane na trasy zmienione" – ostrzega ZTM.

520 pojedzie Świętokrzyską, Emilii Plater i Al. Jerozolimskimi. Natomiast tramwaje będą kursowały al. Jana Pawła II, Chałubińskiego i al. Niepodległości.

W tym czasie pomocne może okazać się metro, które zwiększy częstotliwość kursowania. Między 18 a 22 pociągi będą jeździć co 5 minut.

Wolontariusze WOŚP za darmo

Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą mogli bezpłatnie podróżować komunikacją miejską na obszarze 1. strefy biletowej ZTM (również pociągami Kolei Mazowieckich w ramach Wspólnego Biletu). "Dla wolontariuszy kwestujących podczas XXV Finału bezpłatne przejazdy będą obowiązywały 15 stycznia br., a dla wolontariuszy wspomagających organizację i przebieg Finału – w dniach 13-16 stycznia br. Dokumentem potwierdzającym prawo do bezpłatnych przejazdów jest identyfikator XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - informuje ZTM.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRZYGOTOWANIACH DO WIELKIEGO FINAŁU:

Przygotowania do 25. finału WOŚP
TVN24

kw/pm