Zabytkowy żuraw nie trafi na złom

Warszawa

| upload/tvn24/video/0106B910XE STEFANIAK NET.movfot. Wiesław Eychler/tvnwarszawa.pl

"Zniknął zabytkowy żuraw ze stacji Warszawa Gdańska" - zaalarmował nas internauta. Jego, i innych miłośników kolei uspokajamy - żuraw nie trafił złom. Jest remontowany i znów będzie służył parowozom.

Alarmujący mail wysłał na warszawa@tvn.pl Wiesław Eychler.

Cenna pamiątka techniki

Żuraw przy stacji Warszawa Gdańska był od wielu lat nieczynny, podobnie jak cała sieć wodociągowa, która w przeszłości służyła parowozom.

- Żurawi tego typu było swego czasu bardzo dużo, stały na każdej większej stacji i w większości odeszły wraz z odejściem trakcji parowej - mówi w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Paweł Mierosławski, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Stowarzyszenie jest właścicielem trzech czynnych żurawi z lat 1920-1941. Przewodniczący przypomina, że ich żuraw posłużył m.in. do wodowania parowozu podczas akcji "Pociąg z ochotnikami 1920 roku" w sierpniu ubiegłego roku.

Warszawski żuraw pochodzi z 1909 roku. Zachowały się na nim napisy w języku niemieckim. - Każdy tego typu żuraw stanowi obecnie cenną pamiątkę techniki kolejowej. Oczywiście, wśród nich są typy czy egzemplarze cenniejsze i mniej cenne. Żuraw z "Gdańskiej" należy najpewniej do tej znacznie bardziej rozpowszechnionej grupy - tłumaczy Mierosławski.

Trafił do remontu, wróci niebawem

Wśród miłośników kolei pojawiły się obawy, że przy okazji remontu w okolicach dworca zabytkowy żuraw trafi na złom. Na szczęście, tak się nie stanie.

- Od dwóch tygodni jest w renowacji i będzie tam przez kolejny tydzień - uspokaja Robert Kuczyński, rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK. - Wiele wskazuje na to, że jego stan techniczny pozwoli na przywrócenie go do użytku - dodaje.

Układu wodociągowy zostanie odtworzony w taki sposób, żeby można było przejechać pociągiem prowadzonym przez parowóz. Gdy w ostatnich latach na torach pojawiał się takowy, musiał być nawadniany przez ... wóz straży pożarnej.

- Podłączenie do instalacji wodnej będzie jednym z ostatnich zadań realizowanych w ramach modernizacji stacji Warszawa Gdańska. Urządzenie będzie usytuowane wzdłuż peronu drugiego, naprzeciwko obecnego wyjścia z dworca na perony - informuje Robert Kuczyński.

Piotr Bakalarskiroody