Zabytkowy tramwaj będzie jeździł pusty. Przypomni o Zagładzie

Warszawa

PAP / Jacek BednarczykW obozach zagłady zginęły miliony Żydów

Złożeniem wieńców i apelem pamięci pod Pomnikiem Bohaterów Getta oraz zapaleniem w oknach domów świec symbolizujących pamięć o ofiarach Zagłady stolica uczci przypadający we wtorek X Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na ulice stolicy wyjedzie też tramwaj, oznaczony gwiazdą Dawida.

Uroczystości, które honorowym patronatem objęła prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, rozpoczną się po południu pod stołecznym Pomnikiem Bohaterów Getta. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego oraz organizacji społecznych i religijnych złożą wieńce pod pomnikiem dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. W modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli, połączą się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów.Zaplanowano również uroczysty apel pamięci, podczas którego będą odczytywane imiona ofiar, które zginęły w czasie Holokaustu.

Zapalmy świece

Przedstawiciele Fundacji Shalom apelują także, aby o godz. 18, zapalając świece w swoich oknach, uczcić Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

- Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godz. 18 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady, stawiając w oknie zapaloną świecę. Niczym gorejąca świeca, musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości - wzywa Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Shalom, współorganizującej obchody wspólnie m.in. ze stołecznym Ratuszem.Akcja ma charakter ogólnopolski. Fundacja zwróciła się do władz kościelnych w całej Polsce z apelem o jej rozpowszechnienie. Władze Kościoła katolickiego oraz innych wyznań podkreśliły poparcie dla akcji i wezwały wiernych do włączenia się w nią poprzez zapalenie w oknach świec.

Multimedialna rocznica

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu można uczcić również zapalając Światło Pamięci w internecie. Wystarczy odwiedzić stronę Fundacji Shalom na Facebooku i udostępnić na swoim profilu zamieszczone tam zdjęcie, przedstawiające zapaloną świecę.Stołeczne obchody zakończy wieczorny spektakl "Mur", poświęcony postaci Ireny Sendlerowej, w reż. Macieja Wojtyszki w Teatrze Żydowskim. Na przedstawienie złoży się cykl epizodów ukazujących jak wielkie ryzyko podejmowała bohaterka, ratując dzieci żydowskie z warszawskiego getta.

Pusty tramwaj przypomni o ofiarach

W godz. 12-18 na ulice miasta wyjedzie także oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd ma symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach.

Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - pl. Zawiszy - pl. Narutowicza.

Po raz dziesiąty

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku.Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.Niemcy mordowali ludność żydowską m.in. w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie Polski. W Auschwitz-Birkenau życie straciło ok. 960 tys. Żydów, w Treblince ok. 900 tys., w Bełżcu ok. 500 tys., w Sobiborze ok. 250 tys., w Chełmnie nad Nerem ok. 150 tys., na Majdanku ok. 60 tys.

jb/lulu