Najnowsze

Zabytkowy "pekin" się zmieni. Nadbudowa, parking pod ziemią

Najnowsze


Stołeczny konserwator zabytków wydał pozwolenie na rozbudowę słynnej kamienicy przy Złotej na Woli. Ale miejskich aktywistów zaniepokoiła zgoda na podwyższenie kamienicy, a także na parking podziemny.

Stołeczny konserwator zabytków wydał pozwolenie na rozbudowę słynnej kamienicy przy Złotej na Woli. Ale miejskich aktywistów zaniepokoiła zgoda na podwyższenie kamienicy, a także na parking podziemny. O złym stanie kamienicy przy Złotej 83 pisaliśmy wielokrotnie. Gdy trafiła w prywatne ręce, inwestor zapowiedział remont. Najpierw budynek zabezpieczono, a teraz pozwolenie na konkretne prace wydał stołeczny konserwator zabytków.

I wzbudziło to kontrowersje.

"Mamy złą informację"

"Niestety mamy złe informacje... w lipcu bieżącego roku SKZ Michał Krasucki wydał pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę i przebudowę budynku wraz ze stworzeniem podziemnego garażu. Są i dobre newsy: odtworzone zostanę polichromie i sztukaterie na elewacji" - napisali na Facebooku aktywiści skupieni wokół grupy Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki.

O wyjaśnienia poprosiliśmy stołecznego konserwatora zabytków. Michał Krasucki potwierdził, że wydał pozwolenie.

"Podniesiony dach"

Jak zaznacza, nie ma mowy o dużej nadbudowie. - Zostanie zaadaptowany strych od strony ulic Złotej i Żelaznej. Według pozwolenia w kamienicy frontowej ma być podniesiona połać dachowa od strony podwórka i nieznacznie od ulicy - zaznacza Krasucki. Konserwator wydał też pozwolenie na remont pozostałych sztukaterii i zniszczonych głównych klatek schodowych, a także wymianę stropów. - Rok temu podczas naszych oględzin zawaliła się część kondygnacji pod architektami. Tuż przede mną. Ze względu na zły stan budynku niektórzy nawet odmówili wejścia do środka - podkreśla Krasucki. Konserwator potwierdza, ze wydał również zgodę na parking podziemny, ale jego budowa nie oznacza ingerencje w samą kamienicę. - Ma być wykonany metodą podkopu, bez rozbiórki oficyn. Na to nie ma zgody - zaznacza Krasucki. O prace chcieliśmy również zapytać przedstawiciela inwestora. Nie mógł jednak z nami rozmawiać.

Kiedyś piękna, dziś zrujnowana

Budynek powstał pod koniec XIX wieku z inicjatywy Wolfa Krongolda. Kamienica miała bardzo piękny i bogaty wystrój eklektyczny, reprezentacyjne klatki schodowe. Praktycznie przetrwała II wojnę światową, ale po niej doprowadzono do jej dewastacji - skuto dekoracje, zerwano balkony. Z uwagi na przeludnienie nazywana była częstokroć "pekinem".

Komunalni lokatorzy nie zawsze dbali o mieszkania. Przed ponad 10 laty wykwaterowano ostatniego z nich ze względu na fatalny stan techniczny budynku. Miasto kilkukrotnie próbowało pozbyć się nieruchomości. Udało się dopiero za szóstym razem.

ran/pm/jb

O początkach kamienicy
O początkach kamienicyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa, ze zbiorów Janusza Sujeckiego
wideo 2/3

Źródło zdjęcia głównego: materiały inwestora

Pozostałe wiadomości