Zabytkowe pastorały ozdobią ulicę Podczaszyńskiego

TVN Warszawa


Ulica Podczaszyńskiego zyska nowe oświetlenie. Wzdłuż jezdni na Bielanach pojawią się stylizowane na zabytkowe latarnie typu pastorał warszawski z 1928 roku.

Zarząd Dróg Miejskich na całej długości ulicy zamontuje 34 nowe latarnie, stylizowane na przedwojenne. Koszt tej inwestycji to prawie 700 tysięcy złotych.

Pojawią się do końca roku

Wykonawca rozpoczął już działania na modernizowanej ulicy - obecnie jest w trakcie robót kablowych. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

"Modernizacja oświetlenia na ulicy Podczaszyńskiego jest częścią większego przetargu, który chcemy zrealizować jeszcze w tym roku" - zapowiadają urzędnicy.

W najbliższych dniach także na ulicy Kruczkowskiego rozpoczną się prace związane z montażem nowych latarni. Poza tym powstanie tam punkt ładowania samochodów elektrycznych.

Montowane tylko na wybranych ulicach

Latarnie typu pastorał warszawski montowane są tylko na wybranych ulicach stolicy, wyznaczonych przez konserwatora zabytków. W ubiegłym roku pojawiły się między innymi w al. Wojska Polskiego oraz na ulicach: Krasińskiego, Miodowej i Kapucyńskiej. W 2016 roku pisaliśmy też o ich montażu na ulicy Mickiewicza.

Na nowych pastorałach zamontowane są ozdobne oprawy, kształtem odzwierciedlające dawne oprawy warszawskie - model Varsovi.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o "inteligentnych latarniach" w Parku Praskim:

Nowe lampy w Parku Praskim
ZDM

ab/pm