Zabójstwo w szkole. Sąd zdecydował o obserwacji psychiatrycznej Emila B.

Najnowsze

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plTragiczne zdarzenie w Wawrze (zdjęcie archiwalne)

W piątek sąd zdecydował o poddaniu obserwacji psychiatrycznej nieletniego Emila B., podejrzanego o zabójstwo kolegi w szkole w Wawrze - poinformował sędzia Marcin Kołakowski, rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Sędzia Kołakowski przekazał, że Emil B., który 10 maja śmiertelnie ranił nożem kolegę w szkole, odbędzie czterotygodniową obserwację w ośrodku psychiatrii sądowej dla nieletnich. - Biegli zwrócili się do sądu i zasugerowali zasadność poddania Emila B. pogłębionej obserwacji psychiatrycznej - dodał.

"Nie mają ze sobą kontaktu"

15-letni Emil B. przebywa w schronisku dla nieletnich. Umieścił go tam praski sąd rodzinny. Dzień po tragedii sąd zdecydował o przekazaniu sprawy prokuraturze.

W maju Kołakowski informował, że do sądu wpłynęło zażalenie obrońcy na tą decyzję. Potem przekazał, że zażalenie złożyła także matka chłopaka. Najprawdopodobniej zażalenia te będą rozpatrywane jednocześnie.

W sprawie zabójstwa w szkole w Wawrze oprócz Emila B. zatrzymano jeszcze czworo innych nieletnich. Wszyscy zostali umieszczeni w schroniskach. - Każda z tych osób znajduje się w innej placówce, nie mają ze sobą kontaktu - informował Kołakowski.

W połowie maja prokuratura skierowała wniosek o sądzenie trojga z zatrzymanych nastolatków jak dorosłych. Chodzi o dwóch 15-letnich chłopaków i 15-letnią dziewczynę.

Sąd powołał w tej sprawie biegłych psychiatrów.

Sprawę wyjaśnia prokuratura

Czwarty zatrzymany to 14-latek. Według przepisów, nie może być sądzony jak dorosły. W jego przypadku prawdopodobnie postępowanie będzie się więc toczyło przed sądem dla nieletnich. Śledczy nie zdradzają na razie roli zatrzymanych osób. Ale jak się nieoficjalnie dowiedział tvnwarszawa.pl, policja podejrzewa, że mogli nakłaniać Emila B. do zabójstwa.

16-letni Kuba zmarł w piątek 10 maja po tym, jak w szkole im. Króla Maciusia I w warszawskim Wawrze zaatakował go nożem inny uczeń - piętnastoletni Emil B. Zadał 16-latkowi sześć ciosów nożem. Sprawę wyjaśnia prokuratura i specjalna grupa powołana w Komendzie Stołecznej Policji.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego ucznia odbyły się 16 maja na Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim.

O tragicznym zdarzeniu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w maju:

Tragedia w szkole (materiał z 10 maja)TVN24
wideo 2/6

PAP/em/pm

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl