Ząbkowska deptakiem. W weekendy jazz w sklepie, hip-hop na podwórku

Najnowsze

Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.plRusza festiwal "Otwarta Ząbkowska"

Koncerty w nietypowych miejscach, spektakle teatralne, warsztaty, spacery z przewodnikiem - to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w wakacyjne weekendy na Ząbkowskiej. Ulica stanie się deptakiem.

Festiwal "Otwarta Ząbkowska" to szereg wydarzeń artystycznych, społecznych i edukacyjnych zaplanowanych w weekendy w lipcu, sierpniu i wrześniu. Zamknięta wtedy ul. Ząbkowska stanie się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - plenerowymi kinami, teatrami i klubami poetyckimi.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

5 weekendów z imprezami

Festiwal rozpocznie się w weekend 11 i 12 lipca. W sobotę będzie można na ul. Ząbkowskiej i w jej najbliższych okolicach wziąć udział w ulicznych warsztatach poezji oraz graffiti. O wyżywienie wszystkich uczestników zadba 10 food trucków, czyli mobilnych punktów gastronomicznych. O 21.30 przy ul. Ząbkowskiej 9 będzie można wysłuchać standardów muzyki hip-hop w jazzowej oprawie.

Na niedzielę zaplanowane są m.in. warsztaty i pokazy tańca oraz boksu, wspólne malowanie ściany budynku przy ul. Brzeskiej. Tego dnia także nie zabraknie sporej dawki hip-hopowej muzyki, wystąpi m.in. Vienio.

Kolejne weekendy, kiedy Ząbkowska i okolice zamienią się w artystyczną enklawę, to: 18-19 lipca, 25-26 lipca, a także 22-23 sierpnia oraz 5-6 września. Wtedy zorganizowane zostaną: akcja "Czytanie w bramie" fragmentów książek Leopolda Tyrmanda - np. "Zły", wystawa okładek "Jazz Forum" - powiększone do rozmiarów plakatów ozdobią sklepowe witryny, spacery szlakami praskich artystów. Weekend 18-19 lipca to będzie gratka dla miłośników jazzu. Odbędzie się dziewięć koncertów stacjonarnych i kilka mikrokoncertów w nietypowych miejscach, np. w sklepie. Wystąpią bracia Oleś, Ziut Gralak i Jacek Kochan.

NAJWIĘKSZE MUZYCZNE ATRAKCJE ZDANIEM TOMASZA KALIŃSKIEGO:

Na co warto się wybrać?Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

Koordynatorem projektu jest Teatr Powszechny. - 22-23 sierpnia będzie pokazywał swoje spektakle dotyczące Pragi, słuchowisko na żywo realizowane z Programem 2 Polskiego Radia, 5 i 6 września również mamy słuchowisko - powiedział dyrektor teatru Paweł Łysak.

PROGRAM IMPREZ NA STRONIE "OTWARTEJ ZĄBKOWSKIEJ".

Ząbkowska deptakiem na stałe?

- W momencie, kiedy eliminuje się ruch samochodowy i buduje się strefy piesze, ulica zaczyna żyć zupełnie innym tempem i życiem. I na taką zmianę liczymy tutaj na Pradze - powiedział na czwartkowym spotkaniu na ul. Ząbkowskiej wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. Dodał, że uspokajanie ruchu i budowanie przestrzeni śródmiejskiej na Pradze jest jednym z celów programów rewitalizacji. - Jest to cel, który chcemy osiągnąć poprzez stałe zamknięcie ul. Ząbkowskiej za kilka lat - powiedział Olszewski.

Dodał, że obecnie ul. Ząbkowska jest bardzo ważnym szklakiem komunikacyjnym dla Targówka i dzisiaj całkowite jej zamknięcie spowodowałoby duże utrudnienia. Alternatywą w przyszłości mają stać się obwodnica śródmiejska i trasa Świętokrzyska.

Rewitalizacja prawobrzeżnej Warszawy

Festiwal "Otwarta Ząbkowska" wpisuje się w ideę programu rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy do 2022 r. Obejmie on sześć obszarów: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Łącznie mieszka tam 130 tys. osób. Miasto przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł. Zintegrowany Program Rewitalizacji do 2022 r. ma cztery główne cele: ożywienie społeczno-gospodarcze i podniesienie jakości przestrzeni publicznej, rozwój turystyki, kultury i sportu, zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, zwiększenie aktywności mieszkańców.

PAP/ep/lulu