Za rok nowe Veturilo: elektryczne rowery, wypożyczanie smartfonem

Warszawa

ZTM , Urząd miastaSpore zmiany w systemie Veturilo

1 marca na ulice wrócą miejskie rowery. Za to w przyszłym roku system czekają duże zmiany. Będzie więcej wypożyczalni, mieszkańcy dostana też do dyspozycji rowery elektryczne.

- W tym roku kończy się umowa z obecnym operatorem Veturilo, dlatego podjęliśmy już decyzję o przyszłości. Chcemy rozbudować system do minimum 300 stacji i ponad 4 tys. rowerów, co z pewnością ucieszy wszystkich sympatyków i użytkowników - zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

4,3 tys. rowerów

17 marca radni zdecydują o przyznaniu pieniędzy na ten cel. Urzędnicy obiecują, że pod koniec miesiąca zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni operatora na kolejne cztery lata.W latach 2017-20 rowery nadal będzie można wypożyczać od marca do końca listopada. Do dyspozycji użytkowników będzie dokładnie 300 stacji z 4300 jednośladami. W tym 10 wypożyczalni (w rejonie Powiśla, Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia) z 100 rowerami elektrycznymi, czyli napędzanymi silnikiem podłączonym do akumulatora.Sześć stacji będzie wyposażonych w rowerki dziecięce (w okolicach parków, po 3 stacje na prawym i lewym brzegu Wisły). Zwiększy się także liczba tandemów - do około 40. Terminale zostaną wyposażone w kolorowe wyświetlacze, a na stacjach pojawią się pompki do rowerów. "Co ważne jednoślady będzie można łatwo i szybko wypożyczać za pomocą aplikacji, bez konieczności podchodzenia do terminala" – zapewniają miejscy urzędnicy.

1 marca nowy sezon

Tymczasem już we wtorek (1 marca) rusza po zimowej przerwie piąty sezon Veturilo. Będzie można korzystać z 204 stacji i ponad 3 tys. rowerów.CZYTAJ WIĘCEJ O NOWY SEZONIE VETURILO

W zeszłym sezonie udostępniono m.in: tandemy i rowerki dla dzieci:

Ruszyły tandemy Veturilo
TVN24

ran/r