Za kilka dni ruszy sprzedaż biletów na filmowe święto

Warszawa

"Don't Stop" | mat. organizatora
"Follow Follow" | mat. organizatora
"Konfident" | mat. organizatora
"Don't Stop" | mat. organizatora
"Follow Follow" | mat. organizatora
"Konfident" | mat. organizatora
"Don't Stop" | mat. organizatora
"Follow Follow" | mat. organizatora
"Konfident" | mat. organizatora

200 filmów z ponad 50 krajów zostanie pokazanych w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Imprezę odwiedzi ok. 120 twórców, wśród nich reżyserzy Jan Hrebejk z Czech, Daniel Burman z Argentyny i Borys Chlebnikow z Rosji. Festiwal potrwa od 12 do 21 października, a przedsprzedaż biletów rusza już w przyszłym tygodniu.

- Pokażemy ok. 200 filmów z ponad 50 krajów. Do Warszawy przyjedzie ok. 120 twórców z 33 państw, ze wszystkich kontynentów - zapowiedział Stefan Laudyn, dyrektor festiwalu. Zwrócił uwagę, że wiele produkcji będzie miało na tym festiwalu międzynarodowe premiery.Na początek JakimowskiJako film otwarcia, 12 października pokazany będzie nowy obraz Andrzeja Jakimowskiego "Imagine" - opowieść o uczuciu rodzącym się między dwójką niewidomych. Akcja rozgrywa się w Lizbonie. Główne role grają Brytyjczyk Edward Hogg i pochodząca z Rumunii Alexandra Maria Lara, znana z filmów "Control", "Baader-Meinhof" i "Lektor". Reżyser i odtwórcy głównych ról będą gośćmi festiwalu. Przyjedzie także czeski reżyser Jan Hrebejk. Projekcja jego filmu "Czwórca Święta" zamknie tegoroczne święto kina w Warszawie. Bohaterowie filmu Hrebejka, dwaj elektrycy Ondra i Vitek, otrzymują pracę na jednej z karaibskich wysp, gdzie huragan zniszczył linie wysokiego napięcia. Mężczyźni są przyjaciółmi i sąsiadami. Ich żony się lubią, a nastoletni synowie Ondry chodzą z córkami Vitka. Bohaterowie żyją w nieustającej idylli, na której cieniem kładzie się jedna, jedyna rzecz - nudne życie seksualne - czytamy w opisie filmu. Walka o główną nagrodę W festiwalowym Konkursie Międzynarodowym o główną nagrodę - Warsaw Grand Prix o wartości 100 tys. zł - walczyć będzie 18 produkcji. W jury zasiądą przedstawiciele filmowego środowiska z Rosji, Chin, Turcji, Węgier i Polski. Polskim jurorem będzie reżyser Greg Zgliński. Szansę na nagrodę mają m.in.: rosyjski film "Zanim noc nas nie rozdzieli" Borysa Chlebnikowa (reżyser przyjedzie na festiwal), chiński obraz "W pogoni za idolem" (reż. Peng Lei), holendersko-brytyjski "Efekt domina" Pauli van der Oest, a także trzy filmy polskie lub koprodukowane przez Polaków - "Imagine" Jakimowskiego, "Miłość" Sławomira Fabickiego i "Konfident", wspólna produkcja Słowacji, Czech i Polski, w reżyserii Juraja Nvoty, z Maciejem Stuhrem w obsadzie.

Globalna gospodarka i lokalna miłość

"Zanim noc nas nie rozdzieli" Chlebnikowa to komedia oparta na autentycznych rozmowach - zabawnych i smutnych - podsłuchanych przez dziennikarkę Olgę Utkin w jednej z najdroższych i najbardziej szpanerskich moskiewskich restauracji. W filmie "W pogoni za idolem" chiński reżyser, inspirując się własnymi przeżyciami, wraca do punkrockowych korzeni i tworzy rock'n'rollową kronikę z życia pekińskiej młodzieży - czytamy w programie konkursu.

Autorka "Efektu domina" stawia z kolei w swoim filmie pytanie: gdyby globalna gospodarka nagle stanęła, jaki wpływ miałoby to na rodziny na całym świecie. "Miłość" Fabickiego to kameralny dramat obyczajowy o kryzysie w małżeństwie trzydziestoparolatków. Główne role zagrali Marcin Dorociński i, bardzo chwalona za tę kreację, Julia Kijowska. W obsadzie są także Adam Woronowicz i Agata Kulesza.

"Konfident", z Maciejem Stuhrem, jest to opowieść z czasów, kiedy państwo naruszało prywatność obywateli w stopniu ekstremalnym.

Twórcy i obsada obu ostatnich filmów będą gościć na festiwalu.

Zasady sprzedaży biletów

Przedsprzedaż biletów rusza w środę, 3 października i będzie prowadzona w Empiku Juniorze (ul. Marszałkowska 116/122) w godzinach 10-20. Natomiast w czasie festiwalu bilety sprzedawne będą na bieżąco w festiwalowych kinach: Kinotece i Multikinie Złote Tarasy.

PAP//b