Za jazdę na gapę zapłacisz więcej

Warszawa

| Eurosportfot. TVN Warszawa

Nie tylko ceny biletów w sierpniu pójdą w górę. Zmieniają się też wysokości kar za przejazd bez biletów. Jazda na gapę będzie kosztować nawet 260 zł.

- Będziemy jeździć na gapę – tak wielu internautów komentuje planowane podwyżki cen biletów na przejazdy stołeczną komunikacją miejską. I przekonują, że lepiej raz na jakiś czas zapłacić karę, niż co miesiąc płacić tyle za bilety.

Jednak mało kto z odgrażających się ZTM-owi pasażerów wie, że jazda na gapę stanie się dużo mniej "opłacalna".

50-krotność biletu

W nowym projekcie kara za przejazd bez ważnego biletu wynosi 50-krotność ceny jednorazowego biletu normalnego. Oznacza to, że gapowicz zapłaci nie 150 zł, jak dotychczas, ale odpowiednio: 180, po pierwszej podwyżce cen w sierpniu, a potem 220, i 260 złotych w 2014 roku.

Cały czas będzie jednak możliwość obniżenia wysokości kary o 40 procent w przypadku dokonania opłaty od razu u kontrolera, lub 30 procent w przypadku uiszczenia jej w ciągu siedmiu dni.

Mniej za brak legitymacji

Podobnie będzie w przypadku kar dla osób, które mają ważny bilet ulgowy, ale nie mają przy sobie dokumentu poświadczającego prawo do zniżki. Po wejściu w życie podwyżek, zostałyby ukarane dodatkową opłatą w wysokości 40-krotności biletu jednorazowego, czyli odpowiednio 144, 168 i 208 zł.

mjc/roody