Za darmo i bez konsekwencji sprawdzą ciśnienie, światła i spaliny

Warszawa

Krzysztof Cieślak o badaniachTVN24
wideo 2/2

Ruszyła wielka akcja bezpłatnych badań diagnostycznych pojazdów. Można sprawdzić emisję spalin, czy ustawienie świateł. Do dyspozycji kierowców jest 55 stacji.

- W stolicy ruszyła pilotażowa akcja bezpłatnych wybranych badań diagnostycznych w pojazdach. Prowadzimy ją z myślą o bezpieczeństwie kierowców i pieszych, ale również poprawie jakości powietrza – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Spaliny, ciśnienie

To akcja w ramach kampanii "Oddychaj Warszawo". Miasto przypomina, że głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są właśnie transport indywidualny oraz niskiej jakości węgiel i odpady spalane w piecach.

Do bezpłatnych badań włączył się Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Kierowcy mogą skorzystać z 55 stacji kontroli pojazdów. Sprawdzany jest poziom emisji spalin, ustawienie świateł i ciśnienie w oponach. Użytkownicy pojazdów otrzymają przy tym informację na temat stanu technicznego sprawdzanych elementów i zostaną poinstruowani przez specjalistów, jak odpowiednio je użytkować.

Jak przypomina ratusz, pojazd, który spełnia normy emisji spalin, zmniejsza nie tylko niekorzystne oddziaływanie transportu na środowisko, ale również ogranicza negatywny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. "Zwiększona emisja zanieczyszczeń z niesprawnego układu wydechowego podnosi ryzyko występowania schorzeń układów oddechowego i krążenia" – zaznaczają urzędnicy.

A co, gdy okaże się, że samochód jest niesprawny? – Jeżeli jeden z układów jest niesprawny, nie ma z tego tytułu żadnych konsekwencji. Robimy to po to, żeby próbować ludziom dać sygnał, że sprawy związane z bezpieczeństwem ruchu i ochrony środowiska są istotne – mówi przed kamerą TVN Krzysztof Cieślak Polskiego.

TU ZNAJDZIESZ LISTĘ STACJI

ran/mś