Za co dziękują warszawiacy?

Warszawa

Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.plZa co dziękujemy w Warszawie?

W niedzielę odbędzie się w Warszawie Święto Dziękczynienia. 8 lat temu ustanowił je kard. Kazimierz Nycz. Korzystając z okazji, udaliśmy się do centrum miasta, by zapytać spacerowiczów za co i komu chcieliby najbardziej podziękować. Wbrew pozorom, pytanie nie było łatwe.

W tym roku święto będzie miało wyjątkowy charakter - będzie to dziękczynienie za peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Archidiecezji Warszawskiej. W niedzielę pielgrzymka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej przejdzie z placu Piłsudskiego, Traktem Królewskim, do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas mszy świętej dokona się akt zawierzenia i dziękczynienia.

"Nie dajmy zrównać małżeństwa z innymi formami wspólnego życia"

Koncerty, wystawa i miasteczko

Święto, którego główne obchody mają miejsce na Polach Wilanowskich i w Świątyni Opatrzności Bożej, jest także okazją do zbiórki pieniędzy na budowę kościoła oraz muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. Pieniądze zbierane są do puszek w całej Polsce. W 2014 roku zebrano 15 mln zł.

W niedzielę będzie także można wejść na teren budowy Świątyni Opatrzności Bożej i obejrzeć postęp prac. W tym samym dniu dla rodzin zostaną przygotowane m.in. miasteczko dla dzieci i gra rodzinna "Dziękuję, bo dary otrzymuję". Jak co roku odbędzie się też koncert muzyki chrześcijańskiej, podczas którego wystąpią m.in. Mietek Szcześniak, Maleo Reggae Rockers i 2Tm2,3. Będzie też można obejrzeć przygotowaną przez Wojsko Polskie wystawę historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.

Inicjatywa Sejmu Czteroletniego

Po raz pierwszy Święto Dziękczynienia odbyło się w 2008 roku. Zostało ustanowione przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i co roku odbywa się w pierwszą niedzielę czerwca.

Idea święta związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Kościół podziękuje za rodzinę
TVN 24

ep/PAP/b