Najnowsze

Za blisko dwa miliony złotych wymienią elektroniczne tablice na przystankach

Najnowsze

Będą wymieniać tablicę
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plBędą wymieniać tablicę

Rozpoczęła się wymiana najstarszych i modernizacja młodszych tablic Systemu Informacji Pasażerskiej na przystankach tramwajowych. Nowe mają wyświetlać więcej danych.

W Warszawie działają obecnie 172 tablice, które na bieżąco pokazują przede wszystkim, kiedy można się spodziewać tramwaju na przystanku.

Prace w miesiąc

Te najstarsze pojawiły się w 2008 roku w Alejach Jerozolimskich. Teraz Tramwaje Warszawskie przekonują, że przyszedł czas na wymianę. Nowych będzie 27 tablic w Alejach Jerozolimskich, kolejnych 41 zostanie zmodernizowanych (w Jerozolimskich, na trasie W-Z i na trasie Dworzec Wileński - Stadion Narodowy - rondo Waszyngtona). Tramwajarze przekonują, że nowe tablice będą nowocześniejsze (użyte zostaną w nich m.in. diody RGB) i będą mogły wyświetlać więcej informacji. Modernizowane dostaną nowe szyby, będą oczyszczone i pomalowane.

Cała operacja ma potrwać miesiąc. Koszt to blisko 2 miliony złotych.

"Taki okres to epoka"

Dlaczego jednak trzeba wymieniać tablice, które mają 10 lat?

- Od 2008 roku, kiedy zainstalowano pierwsze tablice Systemu Informacji Pasażerskiej, minęło dziesięć lat. W elektronice taki okres to cała epoka, ponieważ cały czas zachodzą zmiany technologiczne i wprowadzane są nowe rozwiązania. Zastosowanie nowych paneli LED, elektroniki sterującej pracą tablicy oraz nowoczesnych układów zasilania, chłodzenia i ogrzewania (w zależności od panujących warunków atmosferycznych) wymuszają zmiany fizyczne w obudowie tablicy. Ponadto tablice po latach eksploatacji wykazują znaczne zużycie nie tylko wizualne, ale również techniczne - mówi Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. System Informacji Pasażerskiej (SIP) działa w oparciu o system informatyczny, który oblicza przewidywany czas odjazdu tramwaju na podstawie pozycji GPS, rozkładu jazdy, prędkości i bieżących wydarzeń na trasie. Po czym wyświetla na tablicy, ile jeszcze minut pozostało do odjazdu danego składu. W ubiegłym roku Tramwaje Warszawskie uruchomiły SIP wirtualny. Aby sprawdzić rzeczywisty czas odjazdu tramwaju z danego przystanku, wystarczy zeskanować smartfonem specjalny kod QR umieszczony przy tradycyjnych rozkładach jazdy lub wejść na stronę www.tw.waw.pl/sip i wybrać odpowiednią linię tramwajową lub przystanek.

ran/pm

Pozostałe wiadomości