Za 30 lat zabraknie miejsc na miejskich cmentarzach

Warszawa

| Archiwum wolontariuszyfot. TVN Warszawa

Za 30 lat na istniejących cmentarzach może zabraknąć miejsc na pochówki. Choć termin odległy, to już rozpoczęły się poszukiwania terenu pod budowę kolejnej nekropolii. Cmentarz Komunalny Zachodni powstanie najprawdopodobniej poza granicami miasta.

"Miejsca grzebalne na istniejących cmentarzach komunalnych i parafialnych zostaną wyczerpane w ciągu niecałych 30 lat" - to wniosek z analizy wykonanej dla Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie.

Czwarty cmentarz komunalny

- Na bieżąco monitorujemy ilość dostępnych miejsc. Przewidywania dotyczące 30 lat są bardzo prawdopodobne, dlatego już teraz wstępnie przygotowujemy się do budowy nowego cmentarza - potwierdza Krystyna Kochman z ZCK.

Zarząd Cmenatrzy Komunalnych opiekuje się trzema nekropoliami: cmenarzem Północnym przy ul. Wóycickiego, Wojskowym na Powązkach i Południowym w Antoninowie. Kolejny powstanie raczej poza stolicą. Tym razem urzędnicy wybrali kierunek zachodni. - Ciężko jest znaleźć odpowiednio duże miejsce na terenie miasta - tłumaczy Kochman.

Wyszukanie odpowiedniej działki będzie leżało w gestii firmy, która wygra przetarg na studium przedlokalizacyjne dla nowego cmentarza. Działka, na której powstanie cmentarz, nie może sąsiadować z budynkami mieszkalnymi. Najlepiej gdyby znajdowała się na wzniesieniu, żeby nie groziło jej zalanie.

Budowa za 20 lat

Przygotowanie studium przedlokalizacyjnego, to dopiero początek drogi do budowy cmentarza. Dokumentacja trafi później do władz Warszawy i będzie poddana analizie.

- Myślę, że sama budowa nowego cmentarza nie zacznie się wcześniej niż za 20 lat - przewiduje Krystyna Kochman.

ran/roody