Z wizytą na budowie Trasy Świętokrzyskiej

[object Object]
Budowa Trasy ŚwiętokrzyskiejMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Na Trasie Świętokrzyskiej, która ma ułatwić ruch na Pradze, trwają prace wykończeniowe. - Pierwsze samochody będą mogły nią przejechać 15 września - poinformował w poniedziałek wiceprezydent Michał Olszewski.

Wiceprezydent podkreślił, że jest to jedna z "ważniejszych inwestycji". - To trasa, która ma umożliwić "odbarczenie" układu komunikacyjnego, który dzisiaj ciąży na starej Pradze i skanalizowanie tego ruchu w taki sposób, żeby po zbudowaniu Obwodnicy Śródmiejskiej przenosił się on w sposób łagodny z dzielnic północno-wschodnich na Trasę Świętokrzyską - dość zawile tłumaczył Olszewski.

Po zakończeniu uspokoją ruch

- Cała trasa jest mocno zaawansowana. Większość rzeczy konstrukcyjnych została już wykonana przed zimą - powiedział. Zwrócił uwagę, że trasa umożliwi również swobodną komunikację między Pragą Północ i Targówkiem. Jak zapowiedział, po zbudowaniu Trasy Świętokrzyskiej i Obwodnicy Śródmiejskiej będzie "stopniowo uspokajany" ruch na Ząbkowskiej, Okrzei, Brzeskiej i Markowskiej. - Niedługo ruszają prace projektowe, jeśli chodzi o docelowy kształt tych ulic, po to żeby były to drogi, które służą głównie ruchowi pieszo-rowerowemu. Oczywiście z dopuszczeniem ruchu samochodów tam, gdzie jest to niezbędne - zaznaczył Olszewski. Poinformował, że w tym roku po raz pierwszy Ząbkowska zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego na całe wakacje - od końca czerwca do sierpnia. Wyjaśnił, że w ten sposób miasto chce "przetestować, w jaki sposób zachowuje się ruch w momencie, kiedy wyłączymy ten odcinek".

Budowa Trasy Świętokrzyskiej
Budowa Trasy ŚwiętokrzyskiejMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Tunele, chodniki, ścieżki rowerowe

W ramach budowy kluczowego odcinka Trasy Świętokrzyskiej, od Kijowskiej do Zabranieckiej, powstały m.in. trzy tunele, dwie jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe oraz miejsce dla przyszłych torów tramwajowych. Długość połączenia drogowego pomiędzy skrzyżowaniem z Wybrzeżem Szczecińskim, a Zabraniecką wyniesie nieco ponad 3 km. Inwestycja została podzielona na cztery etapy: od Wybrzeża Szczecińskiego do Zamoyskiego, od Zamoyskiego do Targowej, od Targowej do al. Tysiąclecia oraz od al. Tysiąclecia do Zabranieckiej.

PAP/kz/r

Pozostałe wiadomości