Z Universamu na urząd dzielnicy? Radny chce przenieść neon

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plCo dalej z neonami z Universamu Grochów?

Neon "Praga Południe", który od kilkudziesięciu lat świeci na Universamie Grochów, powinien trafić na ścianę urzędu dzielnicy - proponuje jeden z radnych dzielnicy. Co na to urzędnicy? - Neon to własność prywatna, nie możemy nim dysponować - ucinają.

W przyszłym roku w miejscu Universamu Grochów ma ruszyć budowa 17-piętrowego wieżowca z galerią handlową. To wspólny projekt spółki Dantex i Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Praga Południe "Społem", która do tej pory gospodarowała przy rondzie Wiatraczna. Ale dni popularnego megasamu są policzone. Razem z nim z przestrzeni Grochowa znikną charakterystyczne neony "Universam Grochów" i "Praga Południe". Jak jednak jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadał inwestor, nie zostaną one zniszczone, ale wrócą na elewację nowego budynku.Radny Pragi Południe Dariusz Lasocki znalazł dla jednego z nich lepszą lokalizację. W poniedziałek zaapelował do burmistrza dzielnicy, aby wykupić świetlny szyld z napisem "Praga Południe" i zamontować go na jednej ze ścian urzędu dzielnicy przy Grochowskiej.

- Z deweloperami różnie bywa, zawsze mogą zmienić zdanie, a neony z Universamu są częścią historii tej części miasta. Szkoda gdyby przepadły, takie znaki należy ochraniać - podkreśla Lasocki w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

"Ostatni moment"

Radny liczy na to, że dzielnica przychylnie odniesie się do jego propozycji.

- Prace przy rozbiórce mogą rozpocząć się w każdej chwili, dlatego mam nadzieję, że dzielnica szybko podejmie decyzję. To ostatni moment. Można by także poprosić mieszkańców o wsparcie zbiórki na wykup neonu. Wiele osób, z którymi rozmawiałem, popiera tę inicjatywę - tłumaczy. Jak dodaje, na pomysł przeniesienia neonu na budynek urzędu wpadł w czasie niedzielnego spaceru z rodziną.

- Neon na ratuszu to brzmi dumnie. Przyciągałby wzrok i informował o miejscu, w którym znajduje się urząd, bo wciąż wielu mieszkańców ma problemy z jego zlokalizowaniem - podkreśla.

"To własność prywatna"

Dzielnica studzi zapał radnego.

- Nie możemy dysponować własnością prywatną, a taka jest ten i pozostałe neony z budynku Universamu Grochów. Należą one do WSS "Społem" Praga Południe i nowego inwestora i tylko oni mogą zdecydować o ich umiejscowieniu - podkreśla Ewelina Lanc, rzeczniczka dzielnicy Praga-Południe. Jak dodaje, urząd dzielnicy nie ma także prawnej możliwości wykupienia neonów. - Pieniądze z budżetu jakiejkolwiek dzielnicy nie mogą być przeznaczone na zakup prywatnej własności. Z tego, co wiemy, decyzja o przyszłości neonów została już podjęta. Nie zostaną one zniszczone - wyjaśnia Lanc.O przyszłość neonu zapytaliśmy przedstawicieli firmy Dantex, która wspólnie z WSS "Społem" Praga Południe budować będzie nową galerię handlową przy rondzie Wiatraczna. Czekamy na odpowiedź.

jk/b