Z Okęcia do cerkwi. Cyryl I rozpoczął wizytę

Warszawa

TVN 24Cyryl I wylądował w Warszawie

Kilka minut przez godz. 13 samolot ze zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwii prawosławnej Cyrylem I wylądował na warszawskim Okęciu. Z lotniska zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej udał się do świątyni na warszawskiej Pradze. Celem wizyty jest m.in. podpisanie wspólnego przesłania o pojednaniu narodów - polskiego i rosyjskiego. Wizyta potrwa od 16 do 19 sierpnia.

W katedrze pw. św. Marii Magdaleny zgromadzili się liczni wierni. Patriarcha został powitany w progu katedry przez dzieci. Kilka kroków dalej czekała na niego z chlebem przedstawicielka społeczności prawosławnej, a na środku świątyni duchowni podali mu krzyż, którym Cyryl pobłogosławił zgromadzonych. Wcześniej patriarchę na warszawskim lotnisku witali przedstawiciele władz państwowych i kościelnych.

Wraz z delegacją odbył też rozmowy w Konferencji Episkopatu Polski z biskupami. Krótko przed godz. 18.30 Cyryl dotarł do Belwederu, gdzie spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Przyjazd patriarchy Cyryla do Polski jest odpowiedzią na wizytę metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy w Moskwie. Nabiera jednak szczególnego znaczenia ze względu na spotkanie z przedstawicielami Kościoła katolickiego.

Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpiszą 17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I. Jak podkreślają przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiego Kościoła prawosławnego, będzie to wydarzenie bez precedensu: historyczna - bo pierwsza w dziejach - wizyta zwierzchnika rosyjskiego prawosławia.

3 dni na nowe cele i współpracę

Przedstawiciele obu Kościołów będą rozmawiać o perspektywach współpracy i dialogu. Po spotkaniu nastąpi wzajemne przekazanie ikon: abp Michalik przekaże Cyrylowi I ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej; ten natomiast podaruje przewodniczącemu Episkopatu ikonę Matki Boskiej Smoleńskiej.

18 sierpnia Cyryl I uda się do Białegostoku, gdzie będzie się modlił z wiernymi w katedrze św. Mikołaja. Następnego dnia odwiedzi Supraśl, Hajnówkę oraz Świętą Górę Grabarkę. Tam będzie przewodniczył uroczystościom z okazji Przemienienia Pańskiego.

19 sierpnia powróci do Moskwy.

Przesłanie do obojga narodów

Ze względu na podpisanie przesłania do narodów Polski i Rosji, pierwsza w historii wizyta patriarchy Cyryla I w Polsce ma szczególne znaczenie. Zadaniem tego dokumentu, jak podkreślają hierarchowie obu Kościołów, "nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji, istotną kwestią jest natomiast, by ten dialog zapoczątkować". W dokumencie tym zawarty będzie apel do przedstawicieli obu narodów, aby prosili wzajemnie o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła.

Niedawne początki dialogu

Pierwszym znaczącym krokiem na drodze ku pojednaniu polsko-rosyjskiemu była wizyta mnichów z klasztoru w pobliżu Ostaszkowa, którzy we wrześniu 2009 roku przyjechali na Jasną Górę po kopię obrazu Matki Bożej. Umieścili ją w klasztorze, gdzie NKWD więziło polskich oficerów, zamordowanych później w Twerze.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiego Kościoła prawosławnego w sprawie dokumentu o pojednaniu odbyło się w Warszawie w lutym 2010 r. Wcześniej biskupi powołali specjalny zespół do rozmów z rosyjskim Kościołem prawosławnym. Jego przewodniczącym został abp Henryk Muszyński, w skład weszli także abp Stanisław Budzik i bp Tadeusz Pikus.

W czerwcu 2010 r. na kolejne spotkanie w Warszawie przybył metropolita wołokołamski Hilarion ze współpracownikami. Kolejne rozmowy na temat pojednania polsko-rosyjskiego miały miejsce 1 czerwca 2011 r. Zaś 15 marca 2012 r. przedstawiciele Episkopatu Polski i Patriarchatu Moskiewskiego dyskutowali już nad ostatnimi poprawkami. Podpisanie wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji będzie efektem tych prac i kolejnym krokiem ku pojednaniu.

WIĘCEJ NA TVN24.PL

zś,pk//gak / Źródło: PAP