Z noktowizorami i latarkami na "hieny". Nocne akcje na cmentarzach

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plNocna akcja na cmentarzach

Uzbrojeni w noktowizory strażnicy miejscy przeczesują przed dniem Wszystkich Świętych tereny stołecznych cmentarzy. Podczas jednej z nocnych kontroli w ramach akcji "Hiena", funkcjonariuszom towarzyszył reporter tvnwarszawa.pl.

Funkcjonariusze ruszają do akcji po zmroku. Kontrolują między innymi Cmentarz Powązkowski. Z latarkami w ręku i noktowizorami przyglądają się zakamarkom nekropolii.

Kradzieże, dewastacje

"Prowadzone od kilku lat działania prewencyjne "Hiena" mają zapobiegać kradzieżom, dewastacjom, chuligańskim wybrykom na terenie cmentarzy oraz w ich okolicach. Obecność strażników ma zapewnić bezpieczeństwo osobom odwiedzającym groby najbliższych, a także spokój i porządek publiczny na cmentarzach oraz w ich najbliższym otoczeniu" – informuje straż miejska.W tym roku do akcji wydelegowano 160 funkcjonariuszy. Kontrolne już trwają, także w ciągu dnia. Zakończą się kilka dni po dniu Wszystkich Świętych. Strażnicy szczególną uwagę zwracają na nietrzeźwych, potencjalnych kieszonkowców, samochodowych włamywaczy oraz osoby, które okradają groby z wiązanek i zniczy.

Uwaga na pieniądze i dokumenty

Strażnicy apelują, by układać wartościowe wiązanki, czy znicze na grobach jak najpóźniej. "Zwracajmy również uwagę na osoby znajdujące się na cmentarzach, których zachowanie może budzić podejrzenia. Kiedy porządkujemy groby najbliższych pamiętajmy o tym, aby torebek, portfeli, czy telefonów komórkowych w miarę możliwości nie pozostawiać bez nadzoru. Pieniądze i dokumenty należy starać się trzymać w wewnętrznej kieszeni odzieży, utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży" – radzi straż miejska.W ubiegłym roku nie odnotowali kradzieży, czy dewastacji na cmentarzach. Reagowali w przypadkach zakłócania porządku publicznego. W ramach działań "Hiena" mandatami karnymi ukarano w 2012 roku 111 sprawców wykroczeń a ponad 130 pouczono.ran/b