"Z łopatami na topory". Stolica będzie sadzić drzewa

Warszawa

Wycinka na UlrychowiePatrycjusz Wyżga
wideo 2/6

- Chcemy w najbliższy weekend ruszyć z łopatami na topory - ogłosił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. W 14 dzielnicach posadzone mają być 283 drzewa. Przy współudziale mieszkańców.

Środową konferencję władze Warszawy zapowiadały jako odpowiedź na prawo, które pozwala wycinać drzewa bez zezwoleń na prywatnych działkach. Przedstawiciele ratusza zorganizowali konferencję niedaleko alei Szucha. To jedno z tych miejsc, gdzie mają się pojawić nowe drzewa.

Dęby, klony, wiśnie

- Po naszym apelu, który był miesiąc temu, nie doczekaliśmy się zmiany przepisu. Ruszamy z nasadzeniami pięciu tysięcy drzew – obiecał Olszewski.

Wiosenne nasadzenia
Urząd Miasta

Początek w ten weekend. W 14 dzielnicach ma zostać posadzonych 283 drzewa. - Około sześciu-ośmiu metrów wysokości. Będziemy sadzić na terenach przyulicznych, gdzie ich brakuj i są pożądane – wyjaśniła Renata Kuryłowicz, pełnomocnik prezydent Warszawy do spraw zieleni.

Będą to dęby, klony, lipy, wiśnie ozdobne.

To będzie początek akcji – ma potrać przynajmniej do kwietnia. A jesienią wejdzie w kolejny etap.

Z kolejną propozycją wyszła radna Platformy Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. Zaproponowała między innymi, żeby do budżetu miasta dodać punkt, dzięki któremu w ciągu dwóch lat posadzonych zostanie w każdej dzielnicy po tysiąc drzew, czyli łącznie 18 tysięcy.

Również w lesie

Ratusz zaprasza także mieszkańców do sadzenia mniejszych, leśnych drzewek. Do końca marca w stołecznych lasach pojawi się ich około 2,5 tys. sztuk. Akcja sadzenia rozpocznie się w sobotę 18 marca. Pierwszych tysiąc sadzonek - brzóz, klonów i jarząbów - pojawi się w lesie przy ul. Lucerny. Start akcji w pobliżu ronda u zbiegu ulic Trakt Lubelski i Lucerny o godz. 10. Zalesionych zostanie blisko 30 arów - akcję prowadzą Lasy Miejskie-Warszawa.Także nad Wisłą, jak co roku o tej porze, rozpocznie się sztobrowanie, czyli sadzenie uciętych pędów drzew lub krzewów.

Będą zmiany

Nowa ustawa dotycząca wycinki W styczniu weszła w życie zaproponowana przez posłów PiS ustawa, pozwalająca właścicielom nieruchomości bez zezwolenia wycinać drzewa na prywatnych posesjach, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Liberalizacja przepisów wzbudziła społeczne protesty. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt nowelizacji tej ustawy, zgodnie z zapowiedziami - ma ona zostać uchwalona na najbliższym posiedzeniu Sejmu. CZYTAJ WIĘCEJ.

ran/PAP/mś