Z Kopacz i Kaczyńskim. W Wilanowie Duda odbierze akt wyboru

Warszawa

TVN24Uroczystość odbędzie się w piątek w Sali Białej pałacu w Wilanowie

W piątek w pałacu w Wilanowie Andrzej Duda otrzyma od Państwowej Komisji Wyborczej akt wyboru na prezydenta RP. Wiadomo już, że wśród gości uroczystości będą m.in. premier Ewa Kopacz i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z informacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że prezydent elekt wysłał zaproszenia do kilkudziesięciu osób.- Z pewnością na tej uroczystości pojawią się Ewa Kopacz oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński, którzy już potwierdzili swoją obecność - przekazał reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk.- 38 mln Polaków zasługuje na dobrą współpracę między premierem rządu a prezydentem - mówiła premier Kopacz, informując, że będzie w Wilanowie.

Zaproszeni goście

Reporter TVN24 relacjonował, że jeżeli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość, to oprócz prezesa obecność swoją potwierdzili Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz i Beata Szydło.Będą też oczywiście małżonka i córka Andrzeja Dudy.Jak relacjonował reporter, zwyczajowo takie zaproszenie jest wysyłane do najważniejszych osób w państwie, czyli do prezydenta, premiera, marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu. Dodał, że na uroczystości zabraknie marszałka Radosława Sikorskiego, ponieważ nie będzie go tego dnia w Warszawie. Od Prezydium Sejmu PKW nie otrzymała jeszcze potwierdzenia obecności.Marian Dzięgielewski z PKW dodał, że na uroczystość zostali zaproszeni również wszyscy kandydaci na urząd prezydencki, przedstawiciele ich sztabów wyborczych, ministrowie, szefowie kancelarii Sejmu i Senatu oraz osoby wskazane przez Andrzeja Dudę. Jak powiedział, nie ma jeszcze informacji, czy pojawi się urzędujący prezydent Bronisław Komorowski.

Po raz pierwszy w Wilanowie

Uroczystość, podczas której Państwowa Komisja Wyborcza wręczy prezydentowi elektowi dokument potwierdzający jego wygraną w wyborach, rozpocznie się o godz. 12 w Sali Białej pałacu w Wilanowie.

PKW zakłada, że będzie trwała od 30 do 60 minut. Odbędzie się po raz pierwszy w tym miejscu.PKW tłumaczy, że decyzję podjęto jeszcze przed pierwszą turą wyborów, a pałac w Wilanowie jest miejscem jak najbardziej godnym takiej uroczystości.Ustępujący prezydent Bronisław Komorowski pięć lat temu uchwałę PKW odbierał na Zamku Królewskim. Lechowi Kaczyńskiego wręczono ją w Sali Kolumnowej Sejmu. Z kolei Lech Wałęsa w 1990 roku otrzymał dokument pocztą.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

js/gak