Z kamerą w "skarbcu Warszawy"

Najnowsze

TVN24, Adam HaberMuzeum Warszawy otwarte dla zwiedzających

Oryginalny pomnik syrenki i ponad trzy tysiące innych, wyjątkowych przedmiotów związanych z historią stolicy można zobaczyć na nowej wystawie Muzeum Warszawy. Otwarcie odmienionych wnętrz zabytkowych kamieniczek odbyło się w piątek. "W tym miejscu historie opowiadają rzeczy" - komentują przedstawiciele muzeum.

Nowa wystawa główna Muzeum Historii Warszawy nosi tytuł "Rzeczy warszawskie". Podczas prac z liczących niemal 300 tysięcy eksponatów zbiorów wybrano prawie 8 tys. Osiem sal udostępniono gościom w piątek.

- Odeszliśmy od pomysłu na narracyjną wystawę, pełną multimediów, do których przyzwyczaiły nas niektóre muzea historyczne, po to, żeby oddać głos rzeczom, ponieważ wszystkie te rzeczy mają swoją historię - komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora muzeum Warszawy.

Kolejka do północy

Aby zobaczyć przebudowane muzeum, zwiedzający ustawili się w kolejce już przed godziną 20. Co około 15 minut wyruszała nowa wycieczka z przewodnikiem. Mimo ogromu warszawiaków chcących na własne oczy podziwiać efekty prawie trzyletniej przebudowy - w środku nie było wielkiego tłoku i ścisku. Prawie do 24, chętnych było bardzo wielu, jednak kolejka szła sprawnie i szybko.

Muzeum bowiem zajmuje aż 11 staromiejskich kamienic. Korytarze są kręte a prawie sześć pięter dawało możliwość na nawet samotną eksploracje wystawy i eksponatów. Muzeum posiada aż 21 gabinetów tematycznych jednakże tylko 8 z nich było zapełnionych. Nie przeszkadzało to jednak, aby goście mogli podziwiać między innymi gabinet sreber i platerów warszawskich czy - chyba najbardziej oblegany - gabinet widoków Warszawy.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT OTWARCIA MUZEUM

Pocztówki, syreny, obrazy, gabinety

W gabinecie pomników warszawskich znalazły się miniatury stołecznych monumentów, zarówno istniejących, jak i takie, które zniknęły już z pejzażu miasta. W gabinecie syren warszawskich znalazło się blisko 90 przedstawień wizerunku herbu Warszawy. Są tu przedmioty wykonane w różnych technikach - od kafli przez guziki, klamkę uratowaną na początku powstania warszawskiego z dawnego ratusza po czepek sanitariuszki.

Specjalną salę poświęcono warszawskim suwenirom, które często są kolekcjonowane w muzeach, ale zwykle w różnych działach jako szkło, porcelana czy srebra. W kolejnym gabinecie prezentowane są warszawskie pocztówki. Z 9 tys. kart pocztowych, które są w zbiorach muzeum wybrano 130 sztuk m.in. pocztówki patriotyczne, nocne widoki Warszawy czy wizerunki gwiazd scen stołecznych. Największy z udostępnionych w piątek gabinetów to sala widoków Warszawy, gdzie zebrano przede wszystkim ułożone chronologicznie odrazy i grafiki, ale też np. makietę XVIII-wiecznej Warszawy, wykonaną na pierwszą wystawę Muzeum otwartą w 1955 r. W gabinecie portretów zaprezentowane zostały osoby, które wpłynęły na losy miasta. Można tu zobaczyć m.in. zestaw popiersie prezydenta Stefana Starzyńskiego czy maskę pośmiertną Romana Dmowskiego.

Gabinet sreber i platerów warszawskich liczy ok. tysiąca przedmiotów, które zostały pogrupowane według zakładów, które je wyprodukowały. W gabinecie archeologicznym są natomiast wydobyte na terenie miasta pochodzące z różnych okresów garnki w tym dwa wydobyte z ruin getta, butelki, słoiki, fajki, także buteleczki na leki z apteki królewskiej, w tym jedna - z zawartością.

Przedmioty bogate w opowieści

Gabinetom tworzącym wystawę główną towarzyszą tzw. suplementy. W części poświęconej dziejom kamienic można zobaczyć makiety ukazujące stan zniszczeń wojennych, pokazano więc ich stan sprzed wojny, z okresu wojennego i z czasu po odbudowie. Drugi suplement to tzw. dane warszawskie. Historia miasta jest tu ukazana poprzez dane statystyczne z różnych okresów historycznych. Są tu zestawienia popularnych profesji, wyznań mieszkańców, pochodzenia osób przyjezdnych itp. Na osi czasu uwidoczniono m.in. zmiany demograficzne miasta. Widać tu na przykład ogromny spadek liczby po powstaniu warszawskim. Na wystawie są też makiety najwyższych budynków w mieście na przestrzeni wieków (obecnie najwyższym jest 300- metrowy komin Ciepłowni Kawęczyn).

- Historię opowiadają przedmioty. Przedmioty, które wiedzą i pamiętają więcej niż my. Są długowieczne, dlatego do tych pamiątek historycznych przywiązujemy tak ogromną wagę, lubimy je nazywać skarbcem Warszawy, bo mamy tutaj bardzo dużo przedmiotów, które są bogate w takie opowieści - opowiada Magdalena Wróblewska, pełnomocnik dyrektora Muzeum Warszawy do spraw naukowo badawczych.

Labirynt drewnianych przepierzeń

Nowa wystawa Muzeum Historii Warszawy otwarta została w wyremontowanych przestrzeniach należących do muzeum jedenastu kamienic przy północnej stronie Rynku Starego Miasta. Podczas remontu doprowadzono je do stanu z okresu powojennej odbudowy: odtworzono kolorystykę, zakonserwowano stolarkę, elementy stalowe.

Uroczyste otwarcie Muzeum Warszawy odbyło się w piątek wieczorem. Ceremonię uświetnił występ Sinfonii Varsovii na Rynku Starego Miasta. Przed muzeum stanął labirynt drewnianych przepierzeń z planszami, dającymi wyobrażenie o przyszłym kształcie wszystkich 21 gabinetów wystawy głównej muzeum. Otwarcie pozostałej części wystawy zaplanowano na drugą połowę 2017 roku.

Kulisy powstawania wystawyMuzeum Warszawy (mat. prasowe)
wideo 2/2

PAP/kz//ec