Z kamerą w "skarbcu Warszawy"

Muzeum Warszawy otwarte dla zwiedzających
Muzeum Warszawy otwarte dla zwiedzających
TVN24, Adam Haber
Muzeum Warszawy otwarte dla zwiedzających TVN24, Adam Haber

Oryginalny pomnik syrenki i ponad trzy tysiące innych, wyjątkowych przedmiotów związanych z historią stolicy można zobaczyć na nowej wystawie Muzeum Warszawy. Otwarcie odmienionych wnętrz zabytkowych kamieniczek odbyło się w piątek. "W tym miejscu historie opowiadają rzeczy" - komentują przedstawiciele muzeum.

Nowa wystawa główna Muzeum Historii Warszawy nosi tytuł "Rzeczy warszawskie". Podczas prac z liczących niemal 300 tysięcy eksponatów zbiorów wybrano prawie 8 tys. Osiem sal udostępniono gościom w piątek.

- Odeszliśmy od pomysłu na narracyjną wystawę, pełną multimediów, do których przyzwyczaiły nas niektóre muzea historyczne, po to, żeby oddać głos rzeczom, ponieważ wszystkie te rzeczy mają swoją historię - komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora muzeum Warszawy.

Kolejka do północy

Aby zobaczyć przebudowane muzeum, zwiedzający ustawili się w kolejce już przed godziną 20. Co około 15 minut wyruszała nowa wycieczka z przewodnikiem. Mimo ogromu warszawiaków chcących na własne oczy podziwiać efekty prawie trzyletniej przebudowy - w środku nie było wielkiego tłoku i ścisku. Prawie do 24, chętnych było bardzo wielu, jednak kolejka szła sprawnie i szybko.

Muzeum bowiem zajmuje aż 11 staromiejskich kamienic. Korytarze są kręte a prawie sześć pięter dawało możliwość na nawet samotną eksploracje wystawy i eksponatów. Muzeum posiada aż 21 gabinetów tematycznych jednakże tylko 8 z nich było zapełnionych. Nie przeszkadzało to jednak, aby goście mogli podziwiać między innymi gabinet sreber i platerów warszawskich czy - chyba najbardziej oblegany - gabinet widoków Warszawy.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT OTWARCIA MUZEUM

Pocztówki, syreny, obrazy, gabinety

W gabinecie pomników warszawskich znalazły się miniatury stołecznych monumentów, zarówno istniejących, jak i takie, które zniknęły już z pejzażu miasta. W gabinecie syren warszawskich znalazło się blisko 90 przedstawień wizerunku herbu Warszawy. Są tu przedmioty wykonane w różnych technikach - od kafli przez guziki, klamkę uratowaną na początku powstania warszawskiego z dawnego ratusza po czepek sanitariuszki.

Specjalną salę poświęcono warszawskim suwenirom, które często są kolekcjonowane w muzeach, ale zwykle w różnych działach jako szkło, porcelana czy srebra. W kolejnym gabinecie prezentowane są warszawskie pocztówki. Z 9 tys. kart pocztowych, które są w zbiorach muzeum wybrano 130 sztuk m.in. pocztówki patriotyczne, nocne widoki Warszawy czy wizerunki gwiazd scen stołecznych. Największy z udostępnionych w piątek gabinetów to sala widoków Warszawy, gdzie zebrano przede wszystkim ułożone chronologicznie odrazy i grafiki, ale też np. makietę XVIII-wiecznej Warszawy, wykonaną na pierwszą wystawę Muzeum otwartą w 1955 r. W gabinecie portretów zaprezentowane zostały osoby, które wpłynęły na losy miasta. Można tu zobaczyć m.in. zestaw popiersie prezydenta Stefana Starzyńskiego czy maskę pośmiertną Romana Dmowskiego.

Gabinet sreber i platerów warszawskich liczy ok. tysiąca przedmiotów, które zostały pogrupowane według zakładów, które je wyprodukowały. W gabinecie archeologicznym są natomiast wydobyte na terenie miasta pochodzące z różnych okresów garnki w tym dwa wydobyte z ruin getta, butelki, słoiki, fajki, także buteleczki na leki z apteki królewskiej, w tym jedna - z zawartością.

Przedmioty bogate w opowieści

Gabinetom tworzącym wystawę główną towarzyszą tzw. suplementy. W części poświęconej dziejom kamienic można zobaczyć makiety ukazujące stan zniszczeń wojennych, pokazano więc ich stan sprzed wojny, z okresu wojennego i z czasu po odbudowie. Drugi suplement to tzw. dane warszawskie. Historia miasta jest tu ukazana poprzez dane statystyczne z różnych okresów historycznych. Są tu zestawienia popularnych profesji, wyznań mieszkańców, pochodzenia osób przyjezdnych itp. Na osi czasu uwidoczniono m.in. zmiany demograficzne miasta. Widać tu na przykład ogromny spadek liczby po powstaniu warszawskim. Na wystawie są też makiety najwyższych budynków w mieście na przestrzeni wieków (obecnie najwyższym jest 300- metrowy komin Ciepłowni Kawęczyn).

- Historię opowiadają przedmioty. Przedmioty, które wiedzą i pamiętają więcej niż my. Są długowieczne, dlatego do tych pamiątek historycznych przywiązujemy tak ogromną wagę, lubimy je nazywać skarbcem Warszawy, bo mamy tutaj bardzo dużo przedmiotów, które są bogate w takie opowieści - opowiada Magdalena Wróblewska, pełnomocnik dyrektora Muzeum Warszawy do spraw naukowo badawczych.

Labirynt drewnianych przepierzeń

Nowa wystawa Muzeum Historii Warszawy otwarta została w wyremontowanych przestrzeniach należących do muzeum jedenastu kamienic przy północnej stronie Rynku Starego Miasta. Podczas remontu doprowadzono je do stanu z okresu powojennej odbudowy: odtworzono kolorystykę, zakonserwowano stolarkę, elementy stalowe.

Uroczyste otwarcie Muzeum Warszawy odbyło się w piątek wieczorem. Ceremonię uświetnił występ Sinfonii Varsovii na Rynku Starego Miasta. Przed muzeum stanął labirynt drewnianych przepierzeń z planszami, dającymi wyobrażenie o przyszłym kształcie wszystkich 21 gabinetów wystawy głównej muzeum. Otwarcie pozostałej części wystawy zaplanowano na drugą połowę 2017 roku.

[object Object]
Kulisy powstawania wystawyMuzeum Warszawy (mat. prasowe)
wideo 2/2

PAP/kz//ec

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP