Z biletem na Narodowy komunikacją za darmo. Jest projekt

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plStadion Narodowy

Kibice, którzy będą oglądać piłkarskie mecze na Narodowym, mają mieć zapewniony darmowy przejazd komunikacją miejską w dniu spotkania. Tak wynika z projektu uchwały Rady Warszawy. Samorządowcy zajmą się nią w najbliższy czwartek.

W 2014 r. na Stadionie Narodowym od września do listopada będą odbywać się mecze reprezentacji Polski w eliminacjach do EURO 2016, towarzyskie spotkanie Polska – Szkocja (5 marca) i mecz finałowy Pucharu Polski (2 maja).

Także parkingi

Jak nietrudno się domyślić większość fanów, którzy zdecydują się obejrzeć piłkarzy na żywo, będzie chciało przemieszczać się po Warszawie komunikacją miejską.

W celu maksymalnego zachęcenia ich do korzystania w tym czasie z usług lokalnego transportu zbiorowego zasadne jest zaoferowanie im możliwości nieodpłatnego przewozu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie - autobusami, tramwajami, pociągami metra i Szybkiej Kolei Miejskiej – czytamy w projekcie uchwały.

Z tego przywileju będą mogły skorzystać osoby, które mają "dokument wstępu na mecze". Komunikacja miejska ma być dostępna dla nich za darmo od godz. 6.00 w dniu meczu do godz. 1.00 w dniu następnym. Uprawnieni będą również do nieodpłatnego korzystania z parkingów działających w systemie Parkuj i Jedź.

30 tys. zł dla miasta

Wykonanie zapisów uchwały potwierdzone zostanie w umowie w sprawie obsługi komunikacyjnej meczów reprezentacji Polski na Stadionie Narodowym pomiędzy Miastem Stołecznym Warszawą a Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Umowa ta będzie precyzować m.in. rodzaje dokumentów wstępu uprawniające do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej i parkingów P&R, wynagrodzenie na rzecz m.st. Warszawy ze strony PZPN oraz sposób postępowania w przypadku zmiany terminu meczu – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Za przyznanie tych przywilejów i specjalną organizację ruchu drogowego, Polski Związek Piłki Nożnej zapłaci, według szacunków, 30 tys. zł na rzecz miasta.

Dlaczego tylko tyle? W uzasadnieniu czytamy, ze miasto na meczach zyska, za zmiany w organizacji ruchu na ulicach nie trzeba płacić za nie za każdym razem, bo są one podobne do już zaprojektowanych, zaś część kibiców (wg szacunków ZTM ok. 30 proc.) i tak ma Kartę Miejską, więc miasto nie straci na ich biletach.

Wobec faktu, iż PZPN proponuje organizację wszystkich ww. meczów w Warszawie (alternatywą byłyby rozgrywki w innych miastach), należy uwzględnić wynikające z tego faktu korzyści promocyjne i wizerunkowe dla Miasta. Można również spodziewać się dodatkowych wpływów z podatków z tytułu kwot wydatkowanych przez widzów na terenie m.st. Warszawy na inne usługi (noclegi, gastronomia, itp.) - brzmi zapis w projekcie.

W czwartek, podczas obrad Rady Warszawy, o tych zmianach zadecydują stołeczni samorządowcy.

Na płycie stadionu działa lodowisko. Wystartowało nie bez problemów:

Lodowisko na Narodowym na razie nieczynne
TVN24

ran/mz