Yours wynosi się z Warszawy Filia powstaje w Budapeszcie

Warszawa

| Los Angeles Times, BBC, tvn24.plfot. Yours Gallery

"Przenosimy się do Budapesztu" - taką informację można znaleźć na oficjalnej stronie Yours Gallery. Jedna z najważniejszych galerii fotograficznych w Warszawie kończy działalność.

Odpowiedzialny za galerię Łukasz Smudziński rozkłada ręce. - Kilka tygodni temu musieliśmy zawiesić działalność. Wyczerpała się formuła galerii i trzeba zastanowić się, co dalej - tłumaczy.

Znikną z Warszawy...

Smudziński nie ukrywa, że powodem zawieszenia działalności były problemy finansowe. - Prowadzenie galerii fotografii to bardzo kosztowna sprawa, jeśli chce się utrzymywać miejsce na poziomie, prezentujące poważną sztukę. Skłamalibyśmy, gdybyśmy twierdzili, że można zarobić na fotografii - dodaje.

Siedziba galerii w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 33 od początku traktowana była jako tymczasowa. - Budynek nie należy do fundacji prowadzącej galerię i, jeśli w ogóle mamy działać w Warszawie, to trzeba szukać innego miejsca. Ale na razie więcej nie jesteśmy w stanie powiedzieć - zaznacza przedstawiciel galerii.

... pojawią się w Budapeszcie

Tymczasem filia Yours Gallery powstaje w stolicy Węgier. - Trwają intensywne prace remontowe w przestrzeni niedaleko węgierskiego parlamentu, przy placu Kossutha. Gotowa jest już wstępna aranżacja wnętrza. W ciągu kilku miesięcy miejsce powinno ruszyć - potwierdza Łukasz Smudziński.

W przeciwieństwie do warszawskiej galerii, oddział w Budapeszcie będzie nastawiony wyłącznie na sprzedaż zdjęć. - To będzie miejsce, z którego każdy będzie mógł wyjść z gotową, oprawioną fotografią - zapowiada Yours.

Galeria Yours powstała w 2004 roku. Działała w biurowcu Metropolitan, potem przeniosła się na Krakowskie Przedmieście. Założył ją fotograf Tomasz Gudzowaty.

myk/roody