Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wzrosną czynsze na Powiślu? Dziś głosuje rada Śródmieścia

Warszawa

sxcWiększe opłaty za mieszkania komunalne

Najwyższą stawkę za metr kwadratowy w lokalach komunalnych na terenie całej dzielnicy chcą wprowadzić władze Śródmieścia. Opozycja grzmi: - To złamanie kompromisu wypracowanego przed kilku laty, gdy ustaliliśmy, że na Powiślu opłaty powinny być niższe.

Na początku lutego prezydent Warszawy zdecydowała o podwyższeniu stawek bazowych za najem lokali komunalnych należących do miasta z 6,65 zł na 7,32 za mkw. Ta zmiana dotknie wszystkich.

Ale władze Śródmieścia szykują dodatkową zmianę dla mieszkańców części Powiśla.

10 proc. więcej

Opłaty za mieszkania komunalne zależą od tego, jak dzielnice podzielą swoje tereny. W zależności m.in. od dostępności komunikacji miejskiej, placówek oświatowych, kulturalnych czy medycznych mogą je zakwalifikować do strefy peryferyjnej (najniżej wycenianej), miejskiej lub centralnej (najdroższej).

W strefie miejskiej lokatorzy płacą stawkę bazową. W peryferyjnej o 10 procent mniejszą, a w centralnej - o tyle samo wyższą.

O granicach stref w Śródmieściu mają decydować we wtorek lokalni radni. Część mieszkańców może się jednak mocno rozczarować, bo zarząd dzielnicy zaproponował, by całą dzielnicę wrzucić do jednego worka - strefy centralnej.

"Nic się nie poprawiło"

Dlaczego? W projekcie uchwały na dzisiejszą sesję czytamy, że ze względu naznajdujące się w dzielnicy główne węzły komunikacyjne oraz dostęp do tramwajów, autobusów, metra i pociągów. Ale także do placówek oświaty, kultury, przychodni i szpitala.

Ta argumentacja nie wszystkich przekonuje. – Kilka lat temu rozmawialiśmy o strefach czynszowych i ustaliliśmy, że na terenie dzielnicy nie mamy spójności w dostępie do komunikacji miejskiej, instytucji kultury, czy szkół. W gorszej sytuacji jest część Powiśla ograniczona ulicami Ludną, Rozbrat, południowymi granicami dzielnicy i Wisłą, w której obowiązuje strefa miejska - przekonuje Grzegorz Walkiewicz, radny Śródmieścia (Ruch Palikota).

- Teraz okazuje się, że władze dzielnicy chcą rozszerzyć strefę centralną o ten teren, a nic się tam nie poprawiło. To jest ciąg dalszy szukania pieniędzy w kieszeniach mieszkańców – dodaje.

I zaznacza, że przedstawiciele jego partii mają zamiar zaprotestować przeciwko propozycji zarządu dzielnicy na dzisiejszej sesji Rady Śródmieścia.

Obrady rozpoczną się o godz. 16.00 w urzędzie dzielnicy przy ul. Nowogrodzkiej 43.

ran/roody