Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Wzrosną czynsze na Powiślu? Dziś głosuje rada Śródmieścia

Warszawa

sxcWiększe opłaty za mieszkania komunalne

Najwyższą stawkę za metr kwadratowy w lokalach komunalnych na terenie całej dzielnicy chcą wprowadzić władze Śródmieścia. Opozycja grzmi: - To złamanie kompromisu wypracowanego przed kilku laty, gdy ustaliliśmy, że na Powiślu opłaty powinny być niższe.

Na początku lutego prezydent Warszawy zdecydowała o podwyższeniu stawek bazowych za najem lokali komunalnych należących do miasta z 6,65 zł na 7,32 za mkw. Ta zmiana dotknie wszystkich.

Ale władze Śródmieścia szykują dodatkową zmianę dla mieszkańców części Powiśla.

10 proc. więcej

Opłaty za mieszkania komunalne zależą od tego, jak dzielnice podzielą swoje tereny. W zależności m.in. od dostępności komunikacji miejskiej, placówek oświatowych, kulturalnych czy medycznych mogą je zakwalifikować do strefy peryferyjnej (najniżej wycenianej), miejskiej lub centralnej (najdroższej).

W strefie miejskiej lokatorzy płacą stawkę bazową. W peryferyjnej o 10 procent mniejszą, a w centralnej - o tyle samo wyższą.

O granicach stref w Śródmieściu mają decydować we wtorek lokalni radni. Część mieszkańców może się jednak mocno rozczarować, bo zarząd dzielnicy zaproponował, by całą dzielnicę wrzucić do jednego worka - strefy centralnej.

"Nic się nie poprawiło"

Dlaczego? W projekcie uchwały na dzisiejszą sesję czytamy, że ze względu naznajdujące się w dzielnicy główne węzły komunikacyjne oraz dostęp do tramwajów, autobusów, metra i pociągów. Ale także do placówek oświaty, kultury, przychodni i szpitala.

Ta argumentacja nie wszystkich przekonuje. – Kilka lat temu rozmawialiśmy o strefach czynszowych i ustaliliśmy, że na terenie dzielnicy nie mamy spójności w dostępie do komunikacji miejskiej, instytucji kultury, czy szkół. W gorszej sytuacji jest część Powiśla ograniczona ulicami Ludną, Rozbrat, południowymi granicami dzielnicy i Wisłą, w której obowiązuje strefa miejska - przekonuje Grzegorz Walkiewicz, radny Śródmieścia (Ruch Palikota).

- Teraz okazuje się, że władze dzielnicy chcą rozszerzyć strefę centralną o ten teren, a nic się tam nie poprawiło. To jest ciąg dalszy szukania pieniędzy w kieszeniach mieszkańców – dodaje.

I zaznacza, że przedstawiciele jego partii mają zamiar zaprotestować przeciwko propozycji zarządu dzielnicy na dzisiejszej sesji Rady Śródmieścia.

Obrady rozpoczną się o godz. 16.00 w urzędzie dzielnicy przy ul. Nowogrodzkiej 43.

ran/roody