Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Wzorcowy przetarg metra: "To historyczny dokument"

Warszawa

| Be&W, Open Your EyesTVN Warszawa, fot. Siemens

Żadnych braków i naruszeń - to wynik przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych kontroli przetargu na zakup 35-ciu nowych pociągów dla metra. To historyczny dokument , bo jeszcze nigdy w historii spółki nie zdarzyło się, żeby nie było nawet najmniejszych zastrzeżeń do zawieranych umów.

Informacja Urzędu Zamówień Publicznych jest bardzo... konkretna. W punkcie informacja o stwierdzeniu naruszeń lub ich braku czytamy tylko i wyłącznie: Brak Naruszeń.

Rzecznik metra nie kryje satysfakcji. Kontrola uprzednia urzędu zamówień publicznych jest obowiązkowa, sprawdzano każdy najmniejszy szczegół przetargu. Gdyby jednak w przetargu na zakup pociągów dla I i II linii metra coś poszło nie tak, byłaby to woda na młyn dla firm które go przegrały. – Będzie to przykładem dla wszystkich spółek i jednostek, które organizują dla miasta przetargi, to jest nagroda, gdy skrupulatni urzędnicy nic nie znajdują – zaznacza Marcin Ochmański, z-ca rzecznika ratusza.

Z umową jeszcze poczekają

- Ten dokument oznacza, że moglibyśmy w sensie formalnym podpisać umowę z wykonawcą, który złożył najkorzystniejszą ofertę, czyli z Siemensem – wyjaśnia Krzysztof Malawko, rzecznik Warszawskiego Metra. I dodaje: - To historyczny dokument.Niemiecka firma zaproponowała pociągi Siemens Inspiro, które wyglądają jak pojazdy kosmiczne, są ciche, ekonomiczne, tanie w utrzymaniu a do tego mają być montowane w Polsce.

Będzie odwołanie?

Wciąż jednak nie wiadomo, jaki będzie kolejny ruch pokonanego w przetargu konsorcjum czeskiej Skody i rosyjskiego Wangonmaszu, który teoretycznie ma jeszcze jedną szansę na odwołanie – mogą się odwołać do sądu. Taka procedura może potrwać jeszcze dwa miesiące.

Filip Chajzerran/ec