Wyż dociska smog. "Utrzyma się do środy"

Warszawa

TVN24Sytuacja w Warszawie

Do smogu, który spowił Warszawę przyczynił się wyż atmosferyczny i brak wiatru. Synoptycy tvnmeteo.pl prognozują, że sytuacja utrzyma się do środy. Urzędnicy na razie nie wprowadzają darmowej komunikacji dla warszawiaków.

W poniedziałek pyły PM10 i PM2,5 kilkakrotnie przekraczają dopuszczalne normy w stolicy. Efekt: zły stan powietrza i utrzymująca się nad miastem szara chmura. O to, skąd się to wzięła, zapytaliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

"Wrastają zanieczyszczenia"

- Przyszedł wyż, więc wzrastają zanieczyszczenia. Można to porównać do palenia papierosów w mieszkaniu. Jeżeli mamy otwarte okna, to jest przewiew, jak są zamknięte to siedzimy w dymie – mówi Tomasz Klech z WIOŚ.

Jak zaznacza, wyż atmosferyczny, to forma ciśnienia, które dociska zanieczyszczenia i tworzy się mgła. Problemem jest też słaby wiatr, który mógłby pyły rozwiać.

- Ciężko mówić w tym wypadku o konkretnym sprawcy typu kierowcy samochodów czy mieszkańcy palący w złych piecach. Chodzi o warunki atmosferyczne, który jak spojrzymy na mapę dotyczące właściwie całej Polski – wyjaśnia Klech.

Według prognoz synoptyków tvnmeteo.pl wyż utrzyma się do środy. – Później zmieni się cyrkulacja powietrza. Niż z północy zacznie silniej oddziaływać – tłumaczy Artur Chrzanowski.

Przeminie z wiatrem

Spytaliśmy ratusz, czy w związku z pogorszeniem jakości powietrza zamierza wprowadzić darmową komunikację dla mieszkańców. Władze miasta na razie obserwują sytuację.

– Prognozy mówią, że w drugiej połowie dnia może pojawić się mocniejszy wiatr, więc problem może być "przewiany" – przekonuje nas Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

- Darmową komunikację wprowadzamy dopiero przy alercie czerwonym, czyli wówczas, jeśli przez dwie kolejne doby stężenie zanieczyszczeń przekraczało 100 mikrogramów/m3 na wszystkich stacjach pomiarowych. Wówczas również podświetlamy na czerwono PKiN i most Śląsko-Dąbrowski - dodaje.

Warszawski ratusz ze względu na wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu zalecił w poniedziałek unikanie długotrwałego przebywania i aktywności fizycznej na dworze. Jak poinformował rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, w związku z przekroczeniem norm wysłano powiadomienia do wszystkich szkół, przedszkoli, żłobków tak, aby nauczyciele, planując aktywności dzieci, uwzględniali stan powietrza i rezygnowali z aktywności na dworze.

ZOBACZ AKTUALNE DANE O STANIE POWIETRZA W KRAJU NA TVNMETEO.PL

Lepiej komunikacją

Dodał, że miasto przesłało informację również do posiadaczy miejskiej aplikacji 19115. Ratusz zaleca unikanie długotrwałego przebywania i podejmowania aktywności fizycznej na dworze oraz unikanie wietrzenia pomieszczeń. Informacje kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.

Miasto apeluje też o korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast indywidualnej, korzystanie z systemu wspólnych dojazdów osobowych przez większą liczbę osób na trasach często uczęszczanych (np. do szkoły, pracy) i zaprzestanie palenia w kominkach.

ran/PAP/b