Wywóz odpadów już od 12 zł. Propozycje radnych PiS

Warszawa

tvnwarszawa.plRadni PiS o swoijej propozycji opłat za śmieci

Warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali swoje stawki za odbiór śmieci od mieszkańców. Ich projekt uchwały ma być rozpatrywany na nadzwyczajnej sesji rady miasta, która musi odbyć się w ciągu 7 dni.

- Przygotowaliśmy projekt uchwały oraz złożyliśmy wniosek o nadzwyczajną sesję, która powinna odbyć się w przyszłym tygodniu. Będzie na niej rozpatrywana uchwała przygotowana przez naszych radnych - powiedział Maciej Wąsik, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy.

Zgodnie z prawem jeżeli wniosek o zwołanie sesji podpisze 15 radnych, przewodnicząca rady musi w ciągu tygodnia zwołać posiedzenie.

12 złotych za lokal

Radni PiS proponują za odbiór odpadów 12 złotych od lokalu jednoosobowego, 22,80 zł od dwuosobowego, 29,50 od trzyosobowego i gospodarstwa 43,50 za czteroosobowego lub większego. Obecna uchwała przewiduje stawki odpowiednio: 19,50 zł, 37 zł, 48 zł i 56 zł.

Z kolei w domach jednorodzinnych radni proponują 18,50 zł jeśli dom zamieszkuje jedna osoba, 35,10 zł jeśli dwie, 45,50 zł jeśli dom zamieszkują trzy, a 53,10 zł jeśli cztery lub więcej.

W tym przypadku ratusz na sesji 23 maja chce zaproponować radnym nowe stawki: 19,5 zł miesięcznie dla dwóch osób opłata wyniesie 37 zł, trzech - 48 zł, a w cztero - i więcej osobowych gospodarstwach - 56 zł.

"Przyznali rację opozycji"

- Już w marcu zgłaszaliśmy poprawki i mnóstwo uwag do uchwały i podważaliśmy realność stawek. Wówczas nie chciano nas słuchać – przekonuje Wąsik.

Jak dodaje: - na ostatniej sesji Rady Warszawy Platforma Obywatelska przyznała opozycji rację i przygotowano stanowisko wzywające panią prezydent do przygotowania nowych stawek – tłumaczy radny.

Nowe reguły od lipca

Od 1 lipca br. gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

bf//ec