Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Wywiozą pamiątki z Pragi. Wrócą już do nowego muzeum

Najnowsze

Wizualizacja przyszłego muzeum - fot. MWP

- Z Muzeum Pragi wywożone są eksponaty – zaalarmowali tvnwarszawa.pl internauci. Jak się dowiedzieliśmy, pamiątki, które znajdują się w magazynach przy Ząbkowskiej są na razie pakowane, a później mają trafić do Pałacu Kultury i Nauki. Dyrekcja tłumaczy to bezpieczeństwem i finansami.

Czy możecie zainteresować się planami miasta odnośnie Muzeum Pragi? W tej chwili eksponaty są pakowane i wywożone z Pragi. Nikt nic nie wie. Proszę o interwencję! – napisał internauta na profilu tvnwarszawa.pl na portalu Facebook.

Pakowane i zabezpieczane

Jak się dowiedzieliśmy, eksponaty nie są na razie wywożone z magazynu tymczasowej siedziby muzeum, który znajduje się w Koneserze przy ul. Ząbkowskiej.

– Są pakowane i zabezpieczane, czuwają nad tym konserwatorzy. Mówimy o pamiątkach, sporym zbiorze fotografii i archiwach – mówi Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, którego praska jednostka jest oddziałem.

To pamiątki, które m.in. darczyńcy przekazywali pod opiekę pracowników placówki. Wywożone mają być w przyszłym tygodniu. Dlaczego?

Trafią do Pałacu Kultury

- Magazyn w Koneserze nie spełniał naszych oczekiwań, jeżeli chodzi o koszty utrzymania i bezpieczeństwo. Wnętrza nie dają na przykład stabilności klimatycznej – wyjaśnia Trybuś. – Przedmioty zostaną przeniesione do magazynów naszego muzeum w Pałacu Kultury i Nauki - dodaje.

Tam w maju zaczną również trafiać eksponaty z głównej siedziby Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, która znajduje się przy Rynku Starego Miasta. W ciągu najbliższych lat kamienice te mają być wyremontowane.

- W Pałacu Kultury i Nauki będzie prowadzona działalność administracyjna i opieka nad zbiorami - zaznacza Trybuś.

Powrót na Pragę

Pamiątki z Pragi będą leżały w pałacowych magazynach do przyszłego roku. Później mają wrócić na drugą stronę Wisły. - Według planów mają trafić do budowanego Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej w przyszłym roku, gdy zakończą się tam prace - twierdzi dyrektor Trybuś.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYM MUZEUM

ran/roody

Pozostałe wiadomości