Wytłumaczą się z awarii na budowie II linii metra?

Najnowsze

Archiwum tvnwarszawa.plRadni usłyszą informację prezydent o awariach?

Nie udało się we wtorek, ale jest szansa, że stanie się to w czwartek. Informacji władz miasta o awariach na budowie II linii metra opozycja zapewne będzie oczekiwać na najbliższej sesji Rady Warszawy.

Na to, żeby prezydent miasta wyjaśniła radnym okoliczności i skutki awarii, do których dochodziło na Powiślu i przy ul. Świętokrzyskiej, opozycja nalegała już we wtorek. Zwołano nadzwyczajną sesję w tej sprawie, ta jednak się nie odbyła

Informacja w czwartek?

We wtorek w Pałacu Kultury i Nauki stawili się politycy opozycji, ale w obradach nie zamierzała uczestniczyć Platforma Obywatelska- radni zbojkotowali sesję. Zdaniem przedstawicieli partii rządzącej, wniosek Prawa i Sprawiedliwości o zwołanie sesji miał charakter polityczny.

- Chodzi o to, żeby powiedzieć, że polityka pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz jest niewłaściwa. PiS ma oczywiście prawo do takich ocen, ale byśmy woleli, żeby robił to za własne, a nie publiczne pieniądze - mówił Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu PO.

To nie oznacza, że wyjaśnień nie będzie. W czwartek odbędzie się zwyczajna sesja, na której radni będą zajmowali się ok. 50 sprawami. Jeszcze we wtorek klub PO zapowiedział, że będzie wnioskował, by dopisać do nich kolejny – dotyczący awarii na budowie II nitki podziemnej kolejki.

- Przywoływanie wszystkich dyrektorów na gwizdek polityczny jest absolutnie niesłuszne. Regularna sesja odbędzie się za dwa dni. Wszyscy tutaj będziemy i dyrektorzy odpowiedzą na wszystkie pytania – przekonywała we wtorek Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta (PO).

Z kolei PiS zapewnia, że wyjaśnień będzie się domagał.

- Czujemy odpowiedzialność i chcemy sprawować realny nadzór nad tym, co się dzieje w mieście, także nad procesami inwestycyjnymi - stwierdził Maciej Wąsik, przewodniczący klubu PiS w radzie.

Dwie awarie i poważne problemy

W nocy z 13 na 14 sierpnia podczas prac na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty kierowcy korzystają z objazdów. Zdaniem ekspertów problem pojawił się w związku z tzw. kurzawką.

Z kolei na początku października uszkodzona została instalacja wodociągowa przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Świętokrzyskiej. Woda podmyła pobliskie budynki. Strażacy ewakuowali mieszkańców dwóch z nich. Budowniczy ustabilizowali już grunt pod budynkiem Marszałkowska 136. Tam pięć metrów poniżej fundamentów doszło do rozluźnienia gruntu. W środę prezydent miasta poinformowała, że dobiegają końca badania stanu mieszkań w budynku ewakuowanym po osunięciu gruntu przy ul. Świętokrzyskiej.

PAP/ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum tvnwarszawa.pl