Wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich gotowa. "Czas na testy"

Warszawa

Magdalena Starowieyska / Muzeum Historii Żydów PolskichProdukcja wystawy dobiegła końca

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce zakończył prace przy wystawie głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Rada placówki jednogłośnie ją zaakceptowała, a teraz czas na testy. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 28 października.

- Organ doradczy, czyli Rada Muzeum, która ma za zadanie zaakceptować ostateczny kształt wystawy, zaakceptowała ją jednogłośnie - mówi Grzegorz Tomczewski z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jak informuje placówka na swojej stronie internetowej, najbliższe tygodnie to czas na testy i poprawki. - Wystawa zostanie przetestowana przez grupy zwiedzających z różnych krajów – wyjaśnia Tomczewski. - Chcemy zobaczyć, jak będą odbierali wystawę. Jest to praktykowane w muzealnictwie – dodaje.

Wystawa o muzeum

Testy potrwają do września. - Sprawdzimy, czy dźwięk nie będzie się na siebie nakładał i czy światło zostało odpowiednio dobrane – tłumaczy Tomczewski. Weryfikowane będą też ścieżki zwiedzania.

To nie będzie jedyna wystawa, którą zwiedzający zobaczą. - Tworzymy też autotematyczną, o tym jak stworzyć muzeum, od idei aż po realizację - zapowiada Tomczewski. I dodaje, że będzie ona prezentowana w galerii wystaw czasowych.

Główna została sfinansowana przez międzynarodowe grono darczyńców pozyskanych przez Stowarzyszenie. Projekt wystawy stworzyły firmy Event Communications z Londynu oraz Nizio Design International z Warszawy, główny wykonawca wystawy.

Jej otwarcie zaplanowano na 28 października. Ekspozycja stała będzie opowiadała o tysiącletniej historii polskich Żydów. Zajmie ponad 4 tys. m kw., łącznie osiem galerii. Każda z nich będzie poświęcona kolejnym okresom, począwszy od średniowiecza po czasy powojenne. CZYTAJ WIĘCEJ O WYSTAWIE STAŁEJ.

Na razie w budynku muzeum można oglądać wystawy czasowe i zwiedzać część wnętrz.

Przekładane otwarcie wystawy

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tego typu stworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej podpisanej 25 stycznia 2005 r. przez ministra kultury, prezydenta Warszawy oraz przewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny strona publiczna finansowała budowę budynku muzeum, natomiast Stowarzyszenie ŻIH odpowiada za sfinansowanie i stworzenie wystawy głównej.

Otwarcie wystawy stałej muzeum przekładano już kilka razy. We wrześniu 2013 roku p.o. dyrektor MHŻP Andrzej Cudak zapowiedział, że wystawa stała będzie gotowa w czerwcu 2014 r., jednak jej otwarcie wymaga sporej mobilizacji sił i środków finansowych. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział otwarcie wystawy stałej na jesień 2014.

Muzeum miało już kilku dyrektorów. Na początku tego roku wybrany na to stanowisko został prof. Dariusz Stola.

Projekt z Finlandii

Muzeum Historii Żydów Polskich ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Zwiedzający będą mogli poznać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat.

Placówka powstała naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Autorem projektu siedziby MHŻP jest fiński architekt Rainer Mahlamaki. Placówka ma ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i ekspozycje czasowe. Ekspozycja powstającego Muzeum podzielona będzie na osiem galerii dokumentujących różne etapy tysiącletniej historii Polaków i Żydów.

O budynku opowiada jego architekt:

O budynku Muzeum Historii Żydów Polskich
MHŻP

Tak wygląda wnętrze Muzeum Historii Żydów Polskich:

To będzie jedno z najnowocześniejszych polskich muzeów
TVN24

wp/ran