Wystawa dla niewidomych na Uniwersytecie Warszawskim

Warszawa

Muzeum Uniwersytetu WarszawskiegoMateriały dla niewidomych

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego umożliwia zwiedzanie uczelni osobom niewidomym, w ramach projektu "Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących na Uniwersytecie Warszawskim". – Pracowaliśmy nad tym już od jakiegoś czasu – mówi dyrektor placówki.

Jak tłumaczy dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego Hubert Kowalski, placówka od pewnego czasu planowała dostosować wystawę do potrzeb osób niewidzących. Pomogło Narodowe Centrum Kultury, które dofinansowało projekt. - Niewidomi pracują na terenie kampusu, ale nie mają pojęcia o kolumnach, czy rzeźbach. Ten świat jest dla nich niedostępny – mówi.

Muzeum i najciekawsze budynki

Zwiedzanie podzielone jest na dwie tury. Początek jest w muzeum, gdzie odwiedzający mogą zapoznać się z najważniejszymi faktami dotyczącymi dziejów uczelni. Tam dostają foldery tyflograficzne (dotykowe). Informują one o poszczególnych punktach uniwersyteckiej ścieżki i zawierają prezentujące je plansze. Towarzyszą im też opisy. Muzeum przygotowało dziesięć zestawów takich pomocy dydaktycznych.

Kolejnym etapem jest wędrówka po zabytkowym terenie uniwersytetu i jego największych atrakcjach: Pałacu Kazimierzowskim, Starym BUW (budynek, w którym biblioteka mieściła się, zanim powstała nowa, na Powiślu) i Sali Kolumnowej w Budynku Pomuzealnym. Zwiedzający mogą poznać ich historię, architekturę, najciekawsze elementy dekoracyjne i rzeźbiarskie. Towarzyszy im odpowiednio przygotowany przewodnik.

W alfabecie Braille'a

Istotnym uzupełnieniem i dopełnieniem ścieżki edukacyjnej jest przewodnik dla osób niewidomych i słabowidzących. Składa się on z dwóch części: pakietu edukacyjnego, z którego można skorzystać na miejscu, oraz folderu promocyjnego, który każdy ze zwiedzających z wadami wzroku może zabrać ze sobą.

Folder z opisem ekspozycji Muzeum UW i dziejów uczelni został opracowany w alfabecie Braille’a. - Ze względów finansowych, MUW – póki co – nie dysponuje przewodnikiem w wersji audio, jednak przy konkretnych ekspozycjach odtwarzane są nagrania, na przykład o Chopinie czy gabinetach naukowych – informuje asystentka muzealna.

Ścieżka jest wspólną inicjatywą Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i VARIA - Fundacji Wydziału Historycznego UW. Oprowadzanie po wystawie jest bezpłatne.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy także o wystawie Body Worlds:

ap/b

"Prawie 170 plastynatów ludzkich ciał"Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5